Alarm dla muzealników. Kto jest frajerem? Jak uniknąć publicystycznych mielizn skupiających się na politycznych aferach

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

Ilekroć podejmujemy się analizy poszczególnych kazusów, umyka nam fakt podstawowy – polskie muzea funkcjonują w systemie, który dopuszcza do zaistnienia sytuacji dalekich od zwyczajów właściwych dla sfer administrowania publicznego, zarządzania projektami, czy samej już polityki kulturalnej

– pisze w dziale POLITYKA Michał Wysocki odpowiadając na protest środowiska muzealników.

W dziale ponadto można przeczytać o wpływie edukacji na życie publiczne, planowanej jesiennej ofensywie związków zawodowych i historycznej perspektywie pojęcia wolności. Dział KULTURA to tym razem, aż  4 pełnokrwiste teksty, w tym wywiad z tłumaczką z języka hebrajskiego Agnieszką Podporą. W dziale MIASTA przyglądamy się tym razem wzrastającej potędze amerykańskich metropolii.

Najnowsza Res Publica Nowa oraz trzeci numer Magazynu Miasta dotyczący seniorów w przestrzeni publicznej są dostępne w sprzedaży w księgarniach oraz na naszej stronie, w wersji elektronicznej w formacie pdf, epub oraz mobi w dowolnej cenie – płać ile chcesz! Trzeci numer Visegrad Insight pt. Mój Bohater, Twój wróg jest dostępny w wersji na tablety z dedykowaną aplikacją na iPada.

POLITYKA

Alarm dla muzeów/Michał Wysocki
Czołowi polscy muzealnicy apelują o wprowadzenie nowych zasad zarządzania. Jak poprowadzić dalszą dyskusję wokół sformułowanych tez w taki sposób, aby uniknąć publicystycznych mielizn skupiających się na politycznych aferach lub incydentalnych przejawach braku profesjonalizmu? Aby odpowiedzieć na apel muzealników trzeba sięgnąć głębiej i porozmawiać o polityce kulturalnej.

Kaganek oświaty/ Tomasz Kasprowicz
Wraz ze spadającą jakością powszechnej edukacji otrzymujemy obraz Polski sprzed 100 lat. Chyba czas by pojawiła się inicjatywa naukowców piętnująca idiotyzmy wypowiadane bezkarnie przez osoby publiczne. Nic nie robi życiu publicznemu lepiej niż ośmieszenie oczywistych bzdur.

Inna definicja wolności/ Agnieszka Rostkowska
David Graeber, wybitny antopolog kultury, profesor LSE i Yale, w artykule „Two notions of Liberty revisited – or how to disentangle Liberty and Slavery” zwraca uwagę na konieczność odzyskania pierwotnego znaczenia pojęcia wolności człowieka, rozumianego jako pełne godności życie w społeczeństwie równych ludzi. Przedstawiając historyczną perspektywę zmiany sensu słowa „wolność”, demaskuje wszystkie wynikające z niej paradoksy.

Jesienna gra w tchórza/ Tomasz Kasprowicz
Szykuje się nam gorąca jesień. Związki w pełnej zgodzie ogłaszają wrzesień miesiącem protestów, przebąkują coś o strajku generalnym. Rząd idzie na czołowe.

KULTURA

Czy Izrael wierzy w krasnoludki?/ z Agnieszką Podporą rozmawia Martyna Obarska
Kim są imigranci w kraju, w którym każdy jest na swój sposób imigrantem? Czy potrzeba magicznych sił, na przykład krasnoludów, aby rozwiązać społeczne problemy Izraela? O fascynującej książce Sary Shilo i społeczności orientalnych Żydów opowiada tłumaczka z izrealskiego.

Gorzkie żale na ścianie/ LokaLOVE
Wśród festiwalu wiecznego zadowolenia, złożonego z wakacyjnych zdjęć, rywalizacji na wypieki, meldowania się w najciekawszych miejscach, nagle pojawił się model strony, której głównym celem jest mówienie o tym, co przeszkadza. Polskę w wersji online opanowała fala o nazwie „hejted”, przełamująca sztuczny wizerunek świata, w którym wszystko lubimy. Strony tego typu nie funkcjonują w dużych miastach. Są głosem mieszkańców małych miejscowości i wsi.

Kurs na kulturę/ Jan Mencwel
W kulturze drzemie potencjał rozwojowy, który w Polsce jest niestety zamrożony. Gdzie go znaleźć oraz jak go wykorzystać? – na te pytania stara się odpowiedzieć Jan Mencwel polemizując z raportem Jerzego Hausnera „Kurs na innowacje”.

W luce między sztuką a życiem/ Agnieszka Rostkowska
Performans narodził się jako śmiała forma dialogu z rzeczywistością społeczno-polityczną oraz sformalizowanymi wzorami twórczości artystycznej. Zadziwiające, że przez kilka dekad istnienia zdołał zachować swój rewolucyjny pierwiastek. Kolejne odsłony realizowanego w warszawskim CSW projektu Performance Day prowokują do dociekań nad jego początkami oraz aktualną kondycją.

MIASTO

Czyje dobro?/ Wojciech Przybylski
Nie ma czegoś takiego jak obiektywny interes publiczny, który czeka, aż go rozpoznamy. Są tacy, którzy mówią o dobru wspólnym albo o rzeczach wspólnych – jakby rzeczywiście formalnie do nas wszystkich należała własność zdrowia publicznego, dróg miejskich, edukacji albo policji. Otóż nie ma tak dobrze.

Ameryka na czele globalnej rewolucji wielkomiejskiej/ Julia Wojtyńska
Jak miasta rządzą państwami? Bruce Katz w artykule dla „Financial Times” pisze, że w konsekwencji recesji gospodarczej z 2007 roku dojdzie do redystrybucji władzy do miast.

PATRONATY

Patronujemy II edycji konkursu FUTUWAWA na najlepszy projekt dla Warszawy Przyszłości z zakresu architektury, urbanistyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Czekamy na projekty zupełnie utopijne i futurystyczne, a także te, które z powodzeniem mogłyby się znaleźć na mapie Warszawy. Propozycje można zgłaszać tylko jeszcze przez 2 tyg.!

Od 21 czerwca 2013 do 21 sierpnia 2013 w CSW Łaźnia w Gdańsku trwa wystawa Chrisa Niedenthala pt. Dokument. Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych