Donald Tusk na gali konkursu Miss Polski na wózku. Premier złożył zwyciężczyni gratulacje i chwalił się, że ufundował nagrody wszystkim uczestniczkom

Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Olga Fijałkowska ze Starych Święcic (Mazowieckie) zwyciężyła w I Konkursie Miss Polski na wózku, którego finał odbył się w niedzielę w Ciechocinku (Kujawsko-Pomorskie). Obecny na gali premier Donald Tusk złożył gratulacje finalistkom konkursu.

Proszę państwa - jak sądzę - to był bardzo ciężki wybór dla wszystkich. Ja miałem okazję zapoznać się z sylwetami, życiem i urodą wszystkich uczestniczek tego pierwszego wspaniałego finału. Od razu zrozumiałem, że nie sposób wybrać, bo wszystkie zasługują na nagrody i pozwoliłem sobie w związku z tym ufundować dla wszystkich - powiem laureatek - tego wspaniałego przedsięwzięcia te same nagrody

- powiedział Tusk.

Wcześniej szef rządu zirytował się na Twitterze na uwagę jednej z internautek, że premier polskiego rządu powinien mieć ważniejsze rzeczy na głowie:

Piękne i odważne kobiety na wózkach przełamują kolejne złe tabu i zasługują na nasze uznanie. Tak trudno to zrozumieć?

- złościł się.

Premier oddzielne gratulacje złożył Miss Polski na wózkach Oldze Fijałkowskiej.

Te łzy są jak najbardziej upragnione. Tak jest, ma pani prawo płakać ze szczęścia i wszyscy tutaj w Ciechocinku pani gratulują

- mówił.

Tusk nie zdradził, jakie nagrody otrzymają od niego wszystkie finalistki konkursu.

Fijałkowska koronę Miss Polski na wózkach odebrała z rąk Miss Polski 2012 Katarzyny Krzeszowskiej.

Tytuł Pierwszej Wicemiss Polski otrzymała Monika Buczyńska ze Sztabina (Podlaskie), a tytuł Drugiej Wicemiss Polski - Weronika Wróbel ze Świebodzic (Dolnośląskie).

Tytuł Miss Publiczności i Miss Internetu przypadł Wróbel, a tytuł Miss Foto - Buczyńskiej.

W czasie gali finałowej, która obyła się w muszli koncertowej ciechocińskiego Parku Zdrojowego kandydatki wystąpiły m.in. w pokazie w sukniach wieczorowych i układach choreograficznych.

Organizatorem I Wyborów Miss Polski na wózku była Fundacja Jedyna Taka z siedzibą w Ciechocinku. Fundację przed rokiem założyły Katarzyna Wojtaszek i Agnieszka Gidzińska, które same poruszają się na wózkach inwalidzkich.

Celem konkursu, organizowanego na wzór podobnych inicjatyw w innych europejskich krajach, było pokazanie pięknych Polek z niepełnosprawnością. Fundacja stawia sobie za cel zmienić ich wizerunek, pokazać, że kobiety na wózkach są bardzo aktywne i spełniają się w różnych rolach, np. matki czy sportowca.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. Galę finałową, w czasie której jury wybrało najpiękniejsze Polki na wózkach, poprzedziło głosowanie internetowe, w którym spośród 72 zgłoszonych kandydatek wyłoniono 10 finalistek. Czołowa dziesiątka zdobyła od 9900 do 11123 głosów. Finalistki, w ramach przygotowań do występu w Ciechocinku, w czerwcu wzięły udział w tygodniowych warsztatach w Bydgoszczy z udziałem stylistów, choreografów, wizażystów i profesjonalnych fryzjerów.

lw, PAP

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...