Po rekordowo krótkiej procedurze brazylijski Kongres uchwalił surową ustawę antykorupcyjną, która nakłada na posługujące się łapówkami firmy kary w wysokości do 20 proc. ich rocznych obrotów lub do kwoty 60 mln reali (26,2 mln dolarów).
Inne przewidziane w ustawie sankcje to zawieszenie działalności firmy, skonfiskowanie jej aktywów lub nawet jej rozwiązanie.
Uchwalenia takiej ustawy domagała się od Brazylii grupująca 34, w większości bogate państwa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Brazylia nie jest członkiem OECD, ale przystąpiła do jej konwencji o zwalczaniu korumpowania zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach gospodarczych i jeszcze w 2007 roku poproszono ją o przyspieszenie wprowadzania postanowień konwencji w życie.
Ustawa pojawiła się w czasie trwających w Brazylii od czerwca społecznych protestów, których uczestnicy piętnują nieudolność i skorumpowanie władz.
Uchwalona z inicjatywy rządu prezydent Dilmy Rousseff ustawa dotyczy zarówno łapownictwa firm brazylijskich wobec zagranicznych funkcjonariuszy publicznych, jak i łapownictwa jakichkolwiek firm wobec przedstawicieli władz brazylijskich.
Do tej pory w Brazylii za czynną lub bierną korupcję karane były tylko osoby fizyczne, natomiast firmy nie ponosiły odpowiedzialności za wypłacanie łapówek przez ich pracowników.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/163373-brazylia-mowi-stanowcze-nie-korupcji-uchwalono-surowa-ustawe-antykorupcyjna
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.