Nowy dyrektor Muzeum AK. "Zmiany będą związane w dużej mierze z zacieśnieniem współpracy ze środowiskiem akademickim"

fot. muzeum ak
fot. muzeum ak

W symboliczny dla tej placówki dzień, czyli 1 sierpnia, doktor Janusz Mierzwa, adiunkt w Zakładzie Najnowszej Historii Polski Uniwersytetu Jagiellońskiego, objął funkcję nowego dyrektora Muzeum Armii Krajowej im. generała Emila Fieldorfa-„Nila” w Krakowie.

Jak już tutaj pisałem 6 czerwca, ta decyzja podjęta przez organizatorów muzeum: Zarząd Województwa Małopolskiego oraz Prezydenta Miasta Krakowa wywołała sporo kontrowersji w środowiskach kombatanckich i niepodległościowych Małopolski, ponieważ wcześniej konkurs na to stanowisko wygrał  dotychczasowy (ma nim pozostać) wicedyrektor Tadeusz Żaba popierany przez większość krakowskich organizacji patriotycznych, z którymi jest od dawna związany.

Prezydent profesor Jacek Majchrowski nie uznał jednak wyniku tego konkursu za wiążący i za zgodą ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego powołał na tę funkcję dr. Mierzwę.

Nowy dyrektor nie chce jeszcze precyzować swoich planów programowych, przejmuje jednak tę nowoczesną placówkę muzealną z rąk odchodzącego na emeryturę Adama Rąpalskiego w znakomitym dla niej momencie, kiedy zakończony został remont generalny budynku (zabytkowy obiekt, stanowiący fragment austro-węgierskiej twierdzy Kraków) oraz otwarta multimedialna wystawa stała.

Trudno mi w pierwszym dniu mówić o skali zmian. W pierwszej kolejności, chciałbym poznać pracowników, chcę poznać tę instytucję od strony organizacyjnej. Zmiany będą związane w dużej mierze z zaciśnięciem współpracy ze środowiskiem akademickim, krakowskim, ale i nie tylko. W przyszłym roku będzie starali się w godny sposób uczcić dwie ważne rocznice:70 rocznica "Burzy" i 100 rocznica wybuchu Pierwszej Wojny Światowej

- powiedział dr Mierzwa w rozmowie z Radiem Kraków-Małopolska.

Nie ma on natomiast wątpliwości co do tego, że Muzeum Armii Krajowej musi brać aktywny udział w dyskusjach nad kształtem polityki historycznej (nie tylko w krakowskiej skali) i współkształtować ją, włączając się w ważne uroczystości, np. w obchody 100-lecia wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego na szlak niepodległości, które odbędą się z ogromnym rozmachem w sierpniu przyszłego roku.

Jerzy Bukowski

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych