W Stalowej Woli ponad 300 rowerzystów wzięło udział w II Rajdzie Honoru upamiętniającym niepodległościowy zryw z 1 sierpnia 1944 roku.
Obchody 69 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się na Placu Piłsudskiego uroczystym podniesieniem flagi narodowej na maszt i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Podniosłości atmosferze dodały zastępy harcerzy, zgrupowania Strzelec oraz klasy wojskowe i policyjne stalowowolskich szkół średnich. Następnie organizatorzy przedstawili historię zrywu i udziału w nim powstańców związanych ze Stalową Wolą.
Dzisiaj oddajemy hołd i pamiętamy o wszystkich bohaterach Powstania Warszawskiego. W ciągu 63 dni walk powstańczych zginęło około 200 tysięcy Polaków – żołnierzy AK, powstańców i mieszkańców cywilnych Warszawy. Wśród nich są również osoby ze Stalowej Woli, które przed agresją niemiecką i napadem Niemców na Polskę budowali miasto, pracując między innymi w Zakładach Południowych Centralnego Okręgu Przemysłowego
– mówił organizator, miejski radny Rafał Weber, po czym przypomniał sylwetkę pięciu osób ze Stalowej Woli poległych w Powstaniu Warszawskim.
Dzisiaj zbieramy się w symbolicznym miejscu przy Miejskim Domu Kultury znajdującym się przy ulicy 1-go Sierpnia. I być może w niektórych z nas narasta wątpliwość czy nazwa tej ulicy ma na celu uczczenie dnia wybuchu Powstania Warszawskiego czy wkroczenia Armii Czerwonej do Stalowej Woli. Otóż stalowowolscy historycy jednoznacznie mówią, że pomysłodawcy tej nazwy, a wśród nich był Wacław Górski, składają hołd i cześć powstańcom warszawskim. Dlatego my mieszkańcy Stalowej Woli XXI wieku jesteśmy zobowiązani podtrzymywać tradycję nadaną przez naszych przodków
– zakończył Weber.
Senator Janina Sagatowska podziękowała licznie przybyłym mieszkańcom Stalowej Woli za pokazanie siły swojego patriotyzmu.
Dzisiaj biorąc udział w uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego wypełniamy testament naszych bohaterów, którzy oddali w ofierze swoje życie walcząc o niepodległą Polskę. Jesteśmy winni pamiętać i oddawać honory żołnierzom Armii Krajowej, powstańcom, mieszkańcom stolicy i całego kraju za to, że w tak trudnym momencie oddali za kraj wszystko co najcenniejsze. Za rok okrągła 70. rocznica wybuchy Powstania i myślę, że tutaj ten plac zapełni się jeszcze bardziej, będzie pełny po brzegi. Bądźmy apostołami tego patriotyzmu, tej pamięci o tych, którzy położyli na ołtarzu Ojczyzny najwyższy dar, dar swojego życia i nie powinno tutaj być żadnej dyskusji czy to było słuszne czy nie, po prostu polała się krew Polaków i tego nie należy zapomnieć. Można oceniać czy się wygrało, czy przegrało, ale trzeba oddać hołd
– zakończyła senator Sagatowska otrzymując brawa od zebranych.
Radny miejski Lucjusz Nadbereżny podkreślił znaczenie Powstania Warszawskiego w kontekście budowania przyszłości Polski.
Spotykamy się dzisiaj aby uświadomić sobie wielką ofiarę, tych którzy 69 lat temu mając całe życie przed sobą chwycili za broń aby walczyć o niepodległość i niezależność całej Polski, nie tylko stolicy. Krew przelana w 44 roku na ulicach Warszawy jest dla nas codziennym zobowiązaniem do budowania silnej Polski. Polski silnej gospodarczo, politycznie, infrastrukturalnie. Przede wszystkim jednak Polski silnej moralnie, Polski która ma silną tożsamość narodową. Bo to właśnie silnie moralne państwo okresu międzywojennego potrafiło wynieść młodych ludzi na szczyty bohaterstwa w walce o pełną niezależność, to właśnie silna tożsamość narodowa, odpowiedzialność za kraj pozwoliła w chwili próby chwycić za broń i walczyć do ostatniej kropli krwi!
– mówił Nadbereżny.
My wyrażając wdzięczność uczestnikom Powstania Warszawskiego chcemy zobowiązać się dzisiaj do budowania silnego państwa, państwa które moralną siłą swoich obywateli i elit politycznych jest w stanie bronić swojej silnej pozycji na arenie międzynarodowej
– zakończył tuż przed Godziną „W”.
O godzinie 17 – Godzinie „W” zawyła ręcznie uruchomiona syrena, a zebrani w ciszy i zadumie uczcili wszystkich bohaterów Powstania Warszawskiego. Następnie w trasę wyruszył II Rajd Honoru. Biało – czerwony peleton liczący ponad 300 rowerzystów pokonał symboliczny 6 km odcinek ulicami Stalowej Woli. Rowerzystom towarzyszyły „zakazane piosenki” emitowane z głośnika podczepionego do roweru Lucjusza Nadbereżnego. Były flagi narodowe, koszulki powstańcze oraz wcześniej rozdane przez organizatorów pamiątkowe smycze. Wiele osób widząc uczestników Rajdu zatrzymywało się. Przystankiem peletonu był cmentarz komunalny, gdzie harcerze, grupa Strzelec, klasy wojskowe i policyjne przygotowały Apel Poległych. Po modlitwie za ofiary Powstania senator Janina Sagatowska wraz z delegacją w imieniu uczestników Rajdu złożyła wieniec przy Mauzoleum.
II Rajd Honoru zakończył się tam gdzie miał swój start – pod MDK. Na zakończenie organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom uroczystości za udział i pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku. Senator Sagatowska już zaprosiła wszystkich na przyszłoroczne obchody w równą 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Cześć i chwała bohaterom!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/163318-cala-polska-czci-pamiec-powstania-warszawskiego-wypelniamy-testament-naszych-bohaterow-ii-rajd-honoru-w-stalowej-woli-zobacz-zdjecia
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.