Bank of England, czyli brytyjski bank centralny ujawnił, że niedługo przed wybuchem wojny pomógł Niemcom sprzedać złoto, które ukradli Czechom po ostatecznym zajęciu tego kraju w marcu 1939 r.
Jak napisał niemiecki tygodnik „der Spiegel” do tej pory kwestia „upłynnienia” czechosłowackiej własności okryta była tajemnicą.
Upublicznienie dokumentów jest częścią projektu dygitalizacji archiwów Bank of England
- napisał niemiecki tygodnik.
Transakcji sprzedaży Bank Anglii dokonał wbrew zarządzeniom władz brytyjskich, które zamroziły własność Czechosłowacji po rozbiciu tego państwa przez III Rzeszę. Bank of England dogadał się jednak poza plecami rządu z Niemcami już w marcu 1939 roku i dokonał sprzedaży zrabowanego złota wartego wówczas 5,6 miliona funtów szterlingów. Pieniądze przelano na rachunek Banku Rzeszy. Dziś to złoto warte byłoby prawie 845 milionów euro.
Rząd brytyjski już w 1939 r. podejrzewał, że BoE bierze udział w jakichś szemranych transakcjach z Hitlerem, ale ówczesny szef Banku Anglii Montagu Norman dawał wymijające odpowiedzi. Po wybuchu wojny sprawa przestała mieć znaczenie.
Slaw/ "der Spiegel"
O WYJAŚNIENIU KOLEJNEJ TAJEMNICY Z PRZESZŁOŚCI CZYTAJ W ORYGINALE.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/163199-bank-anglii-byl-paserem-zlota-ktore-niemcy-ukradli-czechom-i-slowakom-po-ostatecznym-rozbiciu-ich-panstwa-w-1939-r-sensacyjne-odkrycie-w-archiwach-bank-of-england
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.