Minister Boni zadowolony. Mniejszości wyznaniowe poskarżą się do TK na zmiany ws. uboju rytualnego

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. PAP / Jakub Kamiński
Fot. PAP / Jakub Kamiński

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni z zadowoleniem przyjął inicjatywę złożenia wniosków do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uboju rytualnego przez mniejszości wyznaniowe - poinformował rzecznik tego resortu Artur Koziołek.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni spotkał się z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, przewodniczącym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotrem Kadlcikiem oraz muftim RP Tomaszem Miśkiewiczem.

Podczas spotkania rozmawiano o sposobie oraz terminie przygotowywania i złożenia wniosków do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyjaśnienia kolizji pomiędzy zasadami konstytucyjnej wolności wyznania i obrządku religijnego, a ustawą o ochronie zwierząt

- poinformował Koziołek. Według rzecznika "minister przyjął z zadowoleniem inicjatywę złożenia wniosków", zapoznał się także z informacją o przebiegu prac, tak by wnioski były złożone jak najszybciej.

W ubiegłym tygodniu, podczas spotkania z przedstawicielami polskich żydów i muzułmanów, Boni przyznał, że z opinii Rządowego Centrum Legislacji wynika, iż obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt nie daje możliwości uboju rytualnego, a jedynym sposobem na usunięcia kolizji między uprawnieniami wspólnot religijnych i zapisami tej ustawy jest skierowanie sprawy do TK.

Ustawa o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP stanowi, że "w celu realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych z kultem religijnym, gminy żydowskie dbają o zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne oraz o ubój rytualny".

Boni pytany kilka dni temu przez dziennikarzy, czy ubój rytualny będzie do czasu decyzji TK nielegalny i podlegał zgodnie z prawem karze powiedział: "uważam, że do czasu rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wszyscy powinni zachowywać się wstrzemięźliwie, zarazem mieć w pamięci podstawowe uprawnienia, jakie wspólnotom religijnym daje polska konstytucja".

Nikt nie będzie łamał prawa, naginał prawa. Myślę, że jest wiele możliwości, które mogą ułatwić dostęp do mięsa pochodzącego z uboju rytualnego w przejściowym okresie

- podkreślił szef MAC.

12 lipca Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją.

PAP, znp

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych