Pan Wajda robi film za pieniądze tych, którzy opłacili taką właśnie wizję dziejów i postaci pana Wałęsy. Jest mecenas, jest i dzieło na zmówienie. Co prawda Amber Gold, to nie rodzina Borgiów, ale zawsze. Zresztą reputacja obojga wymienionych mecenasów jest mocno zbliżona, z tą tylko różnicą, że Borgiowie – przez większą część czasu swej świetności – byli wypłacalni, a Amber Gold raczej nie
– pisze Witold Gadowski.
Publicysta, odnosząc się do produkcji Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie i doniesień o planach realizacji przez Agnieszkę Holland filmu o Wojciechu Jaruzelskim, zauważa, że obstalowywanie dzieł na zamówienie jest stare jak świat.
Gadanie o niezależności i niepodległości artystów, o ich bezinteresowności, śmieszy mnie do rozpuku. Największe galerie świata wypełnione są dziś dziełami, które powstawały na zamówienie potężnych i bogatych głupków. Genialni artyści świadczyli im swoje prostytucyjne usługi za dobre pieniądze
– stwierdza Gadowski w felietonie na portalu Stefczyk.info.
Brakło rubelków z Ambera, ale – sądząc po tym, że film jednak się pojawił – znalazł się jakiś inny, z podobną pewnie reputacją, mecenas. Słowem były rubelki, jest dzieło – nie ma sprawy
- dodaje pod adresem produkcji Wajdy.
Z panią Holland rzecz jest bardziej złożona, nie znamy bowiem mecenasa. Skoro pani Holland, utalentowana artystka (w tej sprawie nie lubię toczyć dyskusji, bowiem talent nie jest ani lewicowy, ani prawicowy, tylko po prostu sobie jest) chce zrobić film, to poczekajmy na efekt
– zauważa publicysta.
CAŁY FELIETON NA STEFCZYK.INFO: Zanim obejrzę „Wałęsę” i „Jaruzelskiego”
JUB/Stefczyk.info
-----------------------------------------------------
-----------------------------------------------------
Do nabycia wSklepiku.pl!
"Jaruzelski. Generał ze skazą" + DVD
autor:Lech Kowalski
Wojciech Jaruzelski - generał Ludowego Wojska Polskiego, premier, prezydent, współtwórca stanu wojennego i okrągłego stołu. Jedna z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych postaci w dziejach współczesnej Polski doczekała się rzetelnej biografii.
Podejmując się napisania książki o Wojciechu Jaruzelskim, Lech Kowalski sięgnął do samego źródła - archiwów wojskowych. Obraz, który się z nich wyłonił, jest inny, niż ten utrwalany latami przez hagiografów generała. Wiele argumentów podawane w obronie jego decyzji okazało się nieprawdą. Analiza zebranych materiałów rysuje prawdziwy przebieg kariery Jaruzelskiego w armii - od szlaku bojowego na Berlin, przez polowanie na działaczy ruchów antykomunistycznych, walkę z Kościołem katolickim i antysemickie czystki w armii po krew przelaną podczas stanu wojennego. Książka podważa jednocześnie powszechne przekonanie o wybitnym talencie dowódczym Jaruzelskiego, ukazując, jak za wszelką cenę dążył do realizowania wytycznych radzieckich przywódców.
"Jaruzelski. Generał ze skazą" to zapis wojskowej i politycznej drogi Wojciecha Jaruzelskiego na sam szczyt władzy. To również cena, jaką przyszło zapłacić Polsce za jego decyzje.
Jest to biografia prawdziwa.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/163152-gadowski-jest-mecenas-jest-i-dzielo-na-zamowienie-o-filmowych-hagiografiach-walesy-i-jaruzelskiego-z-rubelkami-w-tle
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.
