Lwowskie organizacje społeczne wspierane przez radnych nacjonalistycznej partii Swoboda planują usunięcie Szczerbca Chrobrego z Cmentarza Orląt. Argumentują, że miecz jest oznaką „polskiej okupacyjnej symboliki wojskowej” we Lwowie.

Kibice Pogoni Lwów wystosowali specjalne oświadczenie, w którym protestują przeciwko tym działaniom.

W imieniu młodzieży biorącej czynny udział w tworzeniu polskiej kultury we Lwowie zwracamy się do autorów listu o zaprzestanie prowokacji wymierzonych w polską kulturę i dziedzictwo narodowe. Pragniemy zaznaczyć, że Cmentarz Orląt nazywany jest przez Polaków miejscem świętym (Campo Santo) co w zupełności odzwierciedla wartość jaką stanowi dla Polaków. W imię dobrych relacji polsko-ukraińskich domagamy się pozostawienia Szczerbca w miejscu w którym się znajduje, a autorów wzywamy o zaniechanie dalszych prowokacji które nie służą dobrze dla obu stron

- czytamy w stanowisku podpisanym przez Marcina Siembidę, członka zarządu LKS Pogoń Lwów. Na Facebooku powstała także strona, na której można wyrazić swój sprzeciw wobec planów radnych Swobody.

Jak przypomina Stowarzyszenie Sympatyków Pogoni Lwów, „Szczerbiec znajduje się na mogile „Pięciu Nieznanych” tuż przed Pomnikiem Chwały. Kryje ona zwłoki pięciu nieznanych żołnierzy, którzy w obronie Lwowa zginęli na Persenkówce. Na górnej jej powierzchni wyobrażony jest miecz, oraz daty „1918–1920″, wykonane z brązu. Czoło płyty opatrzone jest napisem: „Nieznanym bohaterom, poległym w obronie Lwowa i Ziem Południowo-Wschodnich”. Płytę projektował Stanisław Konieczny”.

 

wPolityce.pl: Dlaczego lwowskie organizacje społeczne planują usunięcie Szczerbca Chrobrego z Cmentarza Orląt?

Marcin Siembida, członek zarządu LKS Pogoń Lwów: Mnie się wydaje, że to może być prowokacja ze strony Rosji, która koniecznie chce skompromitować Ukrainę i doprowadzić do tego, aby nie weszła ona do Unii Europejskiej. Gdyby tak jednak nie było, gdyby to była rzeczywista inicjatywa lokalnej lwowskiej społeczności i nacjonalistycznej partii Swoboda, to postanowiliśmy się zabezpieczyć takim oświadczeniem i apelem, o którego podpisanie prosimy. Chodzi o to, abyśmy pokazali, że to nie jest jakiś tam Szczerbiec, tylko, że to jest dla nas symbol, który powinien tam być. Niech go nie dotykają. Gdyby jednak Swoboda chciała doprowadzić do usunięcia tego symbolu, to jesteśmy w stanie bronic go nawet siłą.

 

A jak na zapowiedzi usunięcia Szczerbca reagują inne polonijne instytucje, dlaczego miecza bronią kibice?

Bardzo mnie to dziwi, ale lokalne organizacje polskie wcale nie reagują. Myślą pewnie, że jeśli przez dzień lub dwa będzie spokój, to sprawa przycichnie. Nie wiem, czy oni się czegoś boją? Mnie się wydaje, że należy reagować od razu i pokazać Ukraińcom, że to ważny dla nas symbol.

 

Czy w przeszłości zdarzały się już podobne prowokacje wymierzone w polskie symbole?

Były, od 2009 roku ten Szczerbiec jakoś wyjątkowo przeszkadza. Co roku praktycznie jest taki apel, który ma na celu próbę usunięcia miecza z cmentarza. Wydaje mi się, że obecny atak jest spowodowany obchodami ludobójstwa wołyńskiego. Akcja ukraiński nasiliła się szczególnie po rekonstrukcji historycznej w Radymnie. Wydaje mi się, że oni teraz już nie żartują.

 

Rozmawiał Marcin Wikło