Dzieła Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego, znajdą się w programie finałowego koncertu XXII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który zakończy się w poniedziałek w Leżajsku (Podkarpackie).
W pierwszej części wieczornego koncertu w Bazylice Ojców Bernardynów wystąpi ze swoim recitalem niemiecki organista Ludger Lohmann. Artysta wykona m.in. Sonatę II Paula Hindemitha, Preludia chorałowe "Vater unser" BWV 682 i 683 oraz Triosonatę c-moll BWV 526˙Jana Sebastiana Bacha, Adagio-Allegro-Adagio f-moll KV 594 Wolfganga Amadeusza Mozarta, IV Sonatę B-dur op.65 Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego.
Natomiast w drugiej części wieczoru, w tzw. koncercie kameralnym, przed festiwalową publicznością wystąpi sopranistka Aleksandra Drzewicka, skrzypek Łukasz Błaszczyk, pianista Mariusz Drzewicki oraz Orkiestra Kameralna Polish Camerata. Całością dyrygować będzie Marek Głowacki.
W tej części wieczoru zabrzmi m.in. Adagio i fuga c-moll KV 546 oraz Laudate dominum KV 339 Wolfganga A. Mozarta, Vidit sum Giovanniego Battisty Pergolesi'ego, Ava Maria Franciszka Schuberta, Koncert d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę op. 4 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
W festiwalu, który rozpoczął się 17 czerwca, brali udział głównie polscy muzycy, ale także z Litwy i Niemiec. Artyści koncertowali na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.
W programie imprezy znalazło się 7 koncertów oraz koncert specjalny, który odbędzie się 18 sierpnia, czyli już po zakończeniu imprezy. Wystąpi w nim dyrektor artystyczny festiwalu prof. Józef Serafin.
Nietypowy będzie dzień koncertu specjalnego - niedziela, podczas gdy wszystkie występy festiwalowe odbywają się zawsze w poniedziałkowe wieczory.
Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.
Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/162977-final-xxii-festiwalu-muzyki-organowej-i-kameralnej-w-lezajsku
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.