15 lat temu zmarł Zbigniew Herbert, poeta który kochał Polskę i piętnował jej wrogów. "Michnik jest manipulatorem, to jest człowiek złej woli, kłamca"

fot. archiwum
fot. archiwum

Michnik jest manipulatorem, to jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny. Ideologia tych panów to jest to, żeby w Polsce zapanował socjalizm z ludzką twarzą. To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia

- między innymi to szczere wyznanie Zbigniewa Herberta sprawiło, że TVP zażądała w 2000 roku ocenzurowania filmu o poecie. W uzasadnieniu podano, że to ze względu na "zbędne dygresje" i "wątpliwości natury etycznej".

POSŁUCHAJ:

Swoisty testament i przesłanie dla Polski i Polaków poeta zostawił w wierszu "Przesłanie Pana Cogito":

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

 

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda

dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają

pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę

a kornik napisze twój uładzony życiorys

POSŁUCHAJ CAŁEGO WIERSZA W INTERPRETACJI AUTORA:

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 we Lwowie, zmarł 28 lipca 1998 w Warszawie. Był poetą, eseistą, dramaturgiem, stworzył słynny cykl poetycki "Pan Cogito" - o człowieku zanurzonym we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionym w europejskiej tradycji kulturowej.

W latach 80. XX w. Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Od 1986 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi. Do Polski wrócił po 6 latach, w 1992 roku.

źródło: wikipedia/Wuj

 

 

 

-------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Zbigniew Herbert Kamień Na Którym Mnie Urodzono"

autor:Rafał Żebrowski

"Książka stanowi zapis dziejów rodziny Herbertów i młodości Poety do roku 1945.
Nie jest ani wspomnieniem familijnym, ani też suchą biografią. Powstała na podstawie wszelkich dostępnych materiałów, własnej pamięci i tradycji rodzinnej oraz dzięki pomocy wielu życzliwych osób. W ciągłej konfrontacji z tymi różnorodnymi źródłami starałem się dotrzeć do prawdy. Zdarza się zatem, iż niejedno prezentowane tu ustalenie odbiega od wersji przekazywanych w rodzinie. Przy okazji wykazałem, jak mocno twórczość wielkiego Poety jest zakorzeniona w jego osobistym doświadczeniu, w związku z rodziną i miejscem urodzenia, Lwowem, starając się nie przeciążać wywodów analizami literackimi.

Rafał Żebrowski

 

 

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.