Michnik jest manipulatorem, to jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny. Ideologia tych panów to jest to, żeby w Polsce zapanował socjalizm z ludzką twarzą. To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia

- między innymi to szczere wyznanie Zbigniewa Herberta sprawiło, że TVP zażądała w 2000 roku ocenzurowania filmu o poecie. W uzasadnieniu podano, że to ze względu na "zbędne dygresje" i "wątpliwości natury etycznej".

POSŁUCHAJ:

Swoisty testament i przesłanie dla Polski i Polaków poeta zostawił w wierszu "Przesłanie Pana Cogito":

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze

ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych

 

niech nie opuszcza ciebie twoja siostra Pogarda

dla szpiclów katów tchórzy - oni wygrają

pójdą na twój pogrzeb i z ulgą rzucą grudę

a kornik napisze twój uładzony życiorys

POSŁUCHAJ CAŁEGO WIERSZA W INTERPRETACJI AUTORA:

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 we Lwowie, zmarł 28 lipca 1998 w Warszawie. Był poetą, eseistą, dramaturgiem, stworzył słynny cykl poetycki "Pan Cogito" - o człowieku zanurzonym we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionym w europejskiej tradycji kulturowej.

W latach 80. XX w. Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Od 1986 mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi. Do Polski wrócił po 6 latach, w 1992 roku.

źródło: wikipedia/Wuj

 

 

 

-------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Zbigniew Herbert Kamień Na Którym Mnie Urodzono"

autor:Rafał Żebrowski

"Książka stanowi zapis dziejów rodziny Herbertów i młodości Poety do roku 1945.
Nie jest ani wspomnieniem familijnym, ani też suchą biografią. Powstała na podstawie wszelkich dostępnych materiałów, własnej pamięci i tradycji rodzinnej oraz dzięki pomocy wielu życzliwych osób. W ciągłej konfrontacji z tymi różnorodnymi źródłami starałem się dotrzeć do prawdy. Zdarza się zatem, iż niejedno prezentowane tu ustalenie odbiega od wersji przekazywanych w rodzinie. Przy okazji wykazałem, jak mocno twórczość wielkiego Poety jest zakorzeniona w jego osobistym doświadczeniu, w związku z rodziną i miejscem urodzenia, Lwowem, starając się nie przeciążać wywodów analizami literackimi.

Rafał Żebrowski