Putin zniechęci Ukrainę do Unii Europejskiej? "Rosjanie zaczęli uciekać się w ostatnim czasie wprost do szantażu"

Przyjazd prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę na obchody 1025-lecia chrztu Rusi Kijowskiej to misja polityczna; jednym z jej celów jest ostrzeżenie prezydenta Wiktora Janukowycza przed zbliżeniem z Unią Europejską - ocenia ukraiński ekspert.

Putin nie przybywa na Ukrainę w roli pobożnego pielgrzyma. Jednym z głównych zadań rosyjskiej dyplomacji jest dziś niedopuszczenie do podpisania umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE

- ocenił analityk Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej w Kijowie Wołodymyr Horbacz.

Oczekuje się, że umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE zostanie podpisana na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Moskwa od dłuższego czasu naciska na Kijów, by ten przyłączył się do jej działań na rzecz integracji obszaru poradzieckiego, proponując członkostwo w Unii Celnej, tworzonej przez nią wraz z Białorusią i Kazachstanem. Ukraina się na to nie zgadza i utrzymuje, że jej celem jest integracja z Zachodem, co w ocenie Horbacza wywołuje poważne niezadowolenie na Kremlu.

Rosjanie zaczęli uciekać się w ostatnim czasie wprost do szantażu; mówią o podwyżce ceł na ukraińską czekoladę i cukier oraz wprowadzeniu kwot na ukraińskie rury. Jasne, że Putin nie powie o tym na konferencji prasowej w Kijowie, ale są to argumenty, które mają zniechęcić Janukowycza do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE

- podkreślił ekspert.

Putin spędzi na Ukrainie dwa dni. W sobotę weźmie udział w organizowanych w Kijowie przez Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego uroczystościach 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej.

W niedzielę będzie w Sewastopolu na Krymie, gdzie wraz z Janukowyczem przyłączy się do wspólnych obchodów Dnia Floty Czarnomorskiej Ukrainy i Rosji. Sewastopol jest główną bazą stacjonującej na Ukrainie rosyjskiej marynarki wojennej.

1025-lecie chrztu Rusi Kijowskiej i wizyta dwóch prezydentów w Sewastopolu będzie dla Rosjan okazją do przypomnienia mitu o dwóch bratnich narodach Rosji i Ukrainy; o tym, że mają one wspólne korzenie i wspólną tradycję wiary, w związku z czym powinny współpracować w oddaleniu od cywilizacji europejskiej

- powiedział Horbacz.

Zdaniem cytowanego przez radio Swoboda Kostiantyna Matwijenki z centrum Harwardyka Putin i Rosja nie mają zbyt wielu propozycji dla Ukrainy. Dotyczy to w szczególności kwestii gazu, o którego cenę Kijów i Moskwa prowadzą kilkuletni spór.

Rosja nie może zapełnić gazociągów, które zaprojektowała i obecnie buduje. Ma do tego własne potrzeby gazowe, przy wyczerpujących się źródłach tego paliwa. Prócz energetyki Rosja nie ma nam czego zaproponować. Co jeszcze interesuje Ukrainę? Pieniądze, bo znajdujemy się jako państwo na granicy bankructwa, ale Rosja tych pieniędzy nie ma. Rosja nie ma pieniędzy, by po prostu kupić Ukrainę i w ten sposób zapobiec jej integracji europejskiej

- powiedział.

PAP,KL

 

 

-----------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------

Kup książkę!

"Putin Człowiek Bez Twarzy"

autor:Masha Gessen

Światowa premiera najodważniejszej książki o prezydencie Rosji.

"Putin. Człowiek bez twarzy" to opowieść równie niezwykła, jak zaskakująca kariera Władimira Władimirowicza Putina - pozbawionego błyskotliwych talentów funkcjonariusza KGB niskiej rangi, który został prezydentem Rosji i niemal błyskawicznie zlikwidował dorobek demokratycznych przemian, sprawiając, że kraj ponownie stał się zagrożeniem dla świata i swoich własnych obywateli. Wyniesiony na stanowisko przez otoczenie chorego i w szybkim tempie tracącego popularność Borysa Jelcyna, Putin wydawał się idealnym kandydatem na marionetkowego prezydenta, posłusznego we wszystkim oligarchom. Jednak reżyserzy tego spektaklu grubo się pomylili. Zyskawszy stanowisko, Putin niespodziewanie pokazał swoją drugą twarz: nieustępliwego i łatwo zdobywającego popularność polityka, który zamierza stawiać światu własne warunki. Przejął kontrolę nad mediami, rozprawił się z przeciwnikami politycznymi (którzy skończyli na wygnaniu albo w grobie) i zniszczył jeszcze nieokrzepły system wyborczy, koncentrując całą władzę w rękach swoich zwolenników.

Masha Gessen była świadkiem niezwykłej kariery Władimira Putina, dotarła też do źródeł informacji, z których nie udało się wcześniej czerpać nikomu innemu. "Putin. Człowiek bez twarzy" to wstrząsająca historia, ukazująca polityczne manipulacje wojną, terroryzmem i ludzkim życiem, manipulacje, które tworzą dzisiejsze oblicze rosyjskiego imperium.

 

 

 

 

 

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.