Gra „Kolejka” po rumuńsku

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

We współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie powstała rumuńska edycja gry „Kolejka” przygotowanej w Biurze Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Jest to już ósma wersja językowa popularnej polskiej historycznej gry planszowej. Wcześniej „Kolejka” pojawiła się w wersjach angielskiej, rosyjskiej, japońskiej, niemieckiej, hiszpańskiej i francuskiej. Każda z nich oprócz gry zawiera syntetyczne opracowanie historyczne dotyczące polskich doświadczeń z gospodarką planową i objaśniające zjawisko pustych sklepowych półek.

O „Kolejce” donosiły media w większości krajów na świecie. Informacje o „Kolejce” pojawiły się na kilkudziesięciu tysiącach witryn internetowych, a także w stacjach radiowych i telewizyjnych oraz prasie. Uwagę poświęciły jej globalne serwisy informacyjne, m.in. BBC, CNN, Fox News oraz takie agencje jak Associated Press czy Agence France Presse. W doniesieniach podkreślano innowacyjność pomysłu odwzorowania realiów życia w kraju za żelazną kurtyną za pomocą gry planszowej.

To pierwsze zagraniczne wydanie gry opracowane we współpracy z zewnętrznym partnerem. Warto zaznaczyć, że to właśnie Rumunia była krajem od którego zaczęło się międzynarodowe zainteresowanie „Kolejką”.

 

Rumuńską instrukcję do gry „Kolejka” można pobrać ze strony:

http://pamiec.pl/portal/pa/1531/9610/Gra_Kolejka.html

 

Zapraszamy do lektury opisu gry na stronie Instytut Polskiego:

http://www.culturapoloneza.ro/events/item/stai-la-coada-lansare-oficiala-in-romania.html

 

Gra „Kolejka” opowiada o bolączkach życia codziennego w latach schyłkowego PRL-u. Zadanie postawione przed graczami wydaje się proste: należy dokonać zakupów zgodnie z listą sprawunków. Rzeczywistość lat osiemdziesiątych jest jednak trudna. Przed pustymi sklepami ustawiają się długie kolejki. Trzeba więc stać, czekać, a przede wszystkim brać udział w grze o towar dostarczany w znikomych ilościach. Nie dość, że z boku do kolejki próbuje wepchnąć się jakiś cwaniak, całą dostawę chce wykupić spekulant, to jeszcze sklepowa usiłuje spod lady sprzedać towar znajomej. Liczba niespodzianek czyhających na czekających przed sklepem jest naprawdę wielka…

W pudełku znajduje się ilustrowane opracowanie historyczne na temat kolejek w PRL.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych