Kazik Staszewski do Michnika: "Mamy do czynienia z czymś, co można nazwać hiszpanizacją, ale taką, o którą niekoniecznie chyba Michnikowi chodziło"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. kazik.pl, autor: Rafał Nowakowski
fot. kazik.pl, autor: Rafał Nowakowski

W wywiadzie z "Wysokimi Obcasami" Kazik Staszewski podkreśla, że nie wyobraża sobie życia bez muzyki. Opowiada, że próbował innych zajęć, np. rzemieślniczych, ale zawsze wtedy ciągnęło go do muzyki. Wokalista KULT-u zaznacza, że, wbrew pozorom, także we współczesnej muzyce jest w stanie znaleźć coś, co mu się spodoba i czego chętnie słucha, np. w aucie.

Ja bym chciał, żeby po prostu przychodzili i słuchali, bo jeśli przestaną, to stracę największą pasję w życiu. Przecież nie tworzy się do szuflady, ale dla siebie, żeby koniec końców zaprezentować to publicznie

- mówi Kazik o swojej twórczości, dodając, że tworząc teksty piosenek, czasami nawet nieświadomie, wykorzystuje to, czego nauczył się podczas studiów socjologicznych. Tak też było w przypadku nowej płyty.

Żyjemy pod presją, którą można porównać do sytuacji, kiedy złodziej włamuje się do twojego domu i okrada cię z twoich uczciwie zarobionych pieniędzy. W analogiczny sposób działa państwo - może wydać dekret czy ustawę, w imię której musisz zwrócić na przykład pieniądze. A jeżeli tego nie zrobisz? Czeka cię grzywna albo więzienie. To generuje taki właśnie dwoisty obraz, w którym państwo jest złodziejem włamującym się do domu. A mój dom jest moją twierdzą, więc staję w jego obronie. I przypadkiem zabijam złodzieja

- opowiada na przykład o piosence "Zabiłem ministra finansów." Jak mówi Kazik, jego najnowsza płyta "Prosto" jest swoistym wołaniem o miłość.

Bo im więcej strachu, tym mniej miłości i odwrotnie. Gdy obserwujesz to, co się dzieje w życiu politycznym, widzisz, że wszystkim chodzi o to, że się boją, ale nie chcąc się bać, usiłują postawić się w pozycji tych, których bać się trzeba. Niestety, cała historia ludzkości wygląda tak, że przeważająca większość tego, czego byliśmy świadkami na przestrzeni wieków, wynikała ze strachu.

Kazik zaznacza, że poza strachem o najbliższych, boi się także o "sytuację gospodarczą na świecie":

Że to wszystko zaraz gruchnie i zacznie się nieprzyjemna ruchawka, w której świat stoi już i tak na coraz słabszych podstawach. Ratuje się gospodarki państw i banki poprzez dodrukowywanie pieniądza. To samobójcza taktyka. Ile to może potrwać?

- pyta retorycznie wokalista.

Kazik zaznacza także, że Polacy, jeśli chodzi o emocje polityczne, podzielili się skrajnie. Mamy do czynienia z dużą polaryzacją - taką, jaka jest w Hiszpanii. Jak podkreśla Staszewski, pod koniec lat 80. Adam Michnik pragnął "hiszpanizacji" Polski:

Hiszpania kwitnie pod względem zgody politycznej oraz sytuacji ekonomicznej. Zaczynając tę historię od końca: sytuacja ekonomiczna gruchnęła jak domek z kart, ale to nie wszystko, stało się gorzej - ten kraj jest kompletnie podzielony na komunę i na falangę. (...) Czyli mamy do czynienia z czymś, co można nazwać hiszpanizacją, ale taką, o którą niekoniecznie chyba Michnikowi chodziło

- dodaje muzyk.

mc, "Wysokie Obcasy"

 

 

--------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Niepiosenki"

autor:Kazik Staszewski

Nazywam się Kazimierz Piotr Staszewski, syn Stanisława oraz Krystyny z domu Mojkowskiej. Urodziłem się 12 marca 1963 roku. [...] Nigdy wcześniej nie zajmowałem się słowem pisanym. Naturalnie notowałem w różnych kajetach teksty do piosenek, ale potem funkcjonowały one tylko i wyłącznie z muzyką, natomiast nigdy jako formy w jakiś tam sposób autonomiczne. [...] Myślę, że te "Niepiosenki" umilą państwu nadwyżkę czasu, jeśli takową posiadać raczycie, i pokażą mnie jako kolegę, który nie tylko śpiewa dla was na scenie. Przyjemniej lektury! (ze wstępu autora)

 

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych