Jak się wystawia tyłek, to zawsze ktoś kopnie. Przekleństwo skojarzeń nie da spokoju zespołowi Enej już nigdy

Wstrząs był krótki, ale niemały. Po wpisaniu w przeglądarkę adresu www.upa.pl wyskakiwała strona zespołu Enej. Po godzinie przekierowanie zablokowano. Polsko - ukraińska grupa została trafiona w samo serce - jak powiedział mi jej rzecznik Łukasz Kojrys, bo rękami i nogami muzycy bronią się właśnie od związków z bandytami z Ukraińskiej Armii Powstańczej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto łączy zespół Enej z bandytami z UPA? Hakerzy zaatakowali stronę internetową polsko - ukraińskiej grupy

Jak się okazało, właścicielami domeny www.upa.pl są właściciele strony www.wszechpolacy.pl. Dowiedli to informatycy opiekujący się stroną Eneja.

Kontrowersje wokół nazwy, a właściwie prawdziwą wojnę wokół jej pochodzenia zafundował Enejowi Witold Gadowski felietonem: Enej: dziś potańczysz, a jutro odrąbie ci głowę. Dwóch Ukraińców tworzy w Polsce zespół i nadaje mu nazwę będącą pseudonimem ukraińskiego zbrodniarza.

Nie jestem aż tak bardzo jak Gadowski przekonany, czy zespół rzeczywiście wziął sobie nazwę od pułkownika UPA Petro Olijnyka, ps. Enej, ale nie przyjmuję tłumaczenia, że nie wiedzieli, kim ten morderca był. Skoro w zespole są Ukraińcy, to naprawdę trudno mi to pojąć. Jeśli, mimo to panowie uznali, że nazwa Enej (nawet jeśli pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego - ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza - to wyjaśnienie zespołu) będzie dla nich dobra, to pewne kłopoty ściągnęli na siebie na własne życzenie.

Na własne życzenie wystawili tyłek, okazało się, że niedawno kopnął w niego Witold Gadowski, a teraz właściciele strony www.wszechpolacy.pl.

Żart jak żart, dla jednych głupi, dla drugich zrozumiały, pokazuje jedno - bez względu na to, jak z pochodzeniem nazwy zespołu było naprawdę, ciężko będzie im odkleić od siebie skojarzenie z ukraińskimi nacjonalistami. Choćby tysiąc razy powtórzyli, że zbrodnia wołyńska to było perfidne ludobójstwo i że członkowie zespołu, zarówno polscy, jak i ukraińscy nie godzą się z jej relatywizowaniem.

Z tego powodu, współczuję.

 

 

--------------------------------------------------

--------------------------------------------------

Tylko wSklepiku.pl do nabycia gadżety z logotypem wPolityce.pl!

Kubek wPolityce.pl

Elegancki kubek z logotypem wPolityce.pl i specjalnie wykonanym rysunkiem znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.


oraz

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw dwóch toreb wPolityce.pl wzbogaconych rysunkami znakomitego artysty Andrzeja Krauzego. Można je nosić także przez ramię, mają szerokie i poręczne ucho, wytrzymały materiał, mieszczą format A4.

 

 

 

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...