To nie jest gra, w której jest czysto autonomicznym, samodzielnym graczem. On się daje nieść pewnemu nurtowi i to się wydaje niepokojące
- podkreślił Piotr Zaremba w porannej rozmowie publicystów na antenie TOK FM z udziałem Dominiki Wielowieysjkiej, Witolda Gadomskiego i Andrzeja Stankiewicza.
W dyskusji na temat sprawy ks. Lemańskiego, zawrzało. Andrzej Stankiewicz przyznał, że działanie byłego proboszcza z Jasienicy, funkcjonującego nie od dziś w instytucji hierarchicznej, wyglądało dość zaskakująco.
Jest żołnierzem kościelnej armii, dlatego Kościół oczekuje od niego posłuszeństwa. Oczywiście urządził spektakl łamiąc zakaz wypowiedzi publicznych, który abp na niego nałożył, organizując też spektakl wokół swojego odejścia. Rano nie chcąc wpuszczać administratora, po południu zmieniając zdanie. Nauczył się rozgrywać media albo media rozgrywają jego
- stwierdził Stankiewicz, ubolewając nas tym, że w całym sporze nie zabiera głosu arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej.
Mnie ta sytuacja smuci, bo po pierwsze - abp Hoser milczy i tylko wydaje dekrety, po drugie - źle wygląda zamykanie ust księdza, który mówi o sprawach trudnych, o których inni księża mówić nie chcą. O tym, że Kościół nie potrafi sobie poradzić z rozwiązywaniem afer seksualnym, że zbyt butnie podchodzi do ludzi którzy akceptują metodę in vitro i zbyt łatwo grozi politykom, którzy taką metodę popierają. Mówi o Kościele, który ma problem z wiernością ubóstwu, o czym mówi papież Franciszek. Jako proboszcz z ludu budzi sympatię
- skwitował.
Piotr Zaremba, który zgodził się z pierwszą częścią wypowiedzi Stankiewicza, odciął się jednocześnie od drugiej. Podkreślił, że każdy ksiądz wybierając kapłaństwo, godzi się na określoną formę funkcjonowania w Kościele.
Kościół nie jest federacją parafii, gdzie w każdej parafii może sobie głosić coś innego, a jeśli jest sympatyczny, to wierni go premiują i decydują czy to co mówi jest zgodne z nauką Kościoła czy nie, albo ewentualnie media, które nie mają wiele wspólnego z religią katolicką.
- powiedział Zaremba, wskazując na fakt, że konflikt ks. Lemańskiego z abp. Hoserem nie dotyczył bezpośrednio spraw, które wymienił jego przedmówca.
Obserwowałem ostatnią fazę tego konfliktu z ks. Lemańskim i mam wrażenie, że ta represja, która na niego spadła nie była reakcją na jego wypowiedzi dotyczące ubóstwa, ani kwestii pedofilii, ani dialogu polsko-żydowskiego. Oczywiście teraz przywoływane są sytuacje sprzed paru lat, ale przywołane zostały po fakcie. Nie jest tak, że wtedy, gdy doszło do tego sławetnego dialogu księdza z arcybiskupem, on został zawieszony, czy coś się stało. Znamy dwie wersje, jedną wersję księdza drugą wersję kurii i możemy sobie wybrać komu wierzymy. to była reakcja na. To była reakcja na jego komentarze dotyczące sporu o in vitro
- przypomniał publicysta "Sieci" dodając:
Kościół nie jest klubem dyskusyjnym. Widziałem różne wystąpienia ks. Lemańskiego, np. w programie Tomasza Lisa. Sposób w jaki mówił o liście biskupów, który dotyczył tej sprawy był z punktu widzenia każdej instytucji karygodny
Zdaniem Zaremby właśnie to są zawieszenia księdza z Jasienicy. Pozostałe zostały dopowiedziane przez media.
Nie budujmy sytuacji, że ks. Lemański i papież Franciszek chcą uzdrowić polski Kościół kontra pasibrzuchom, bo być może gdyby papież miał ocenić ten konkretny spór, to przyznałby rację tym pasibrzuchom, a nie ks. Lemańskiemu.
Ks. Lemański jest kreowany sztucznie przez środowiska wrogie Kościołowi na jakiś autorytet, na buntownika. To nie jest gra, w której jest czysto autonomicznym, samodzielnym graczem. On się daje nieść pewnemu nurtowi i to się wydaje niepokojące.
- skwitował publicysta Sieci.
mall / tokfm.pl
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Do nabycia wSklepiku.pl!
Miesięcznik "Sieci Historii" nr 2/2013 z filmem "Kwatera Ł"
"W drugim wydaniu miesięcznika „Sieci Historii” 2/2013, w temacie miesiąca Antoni Kamieniecki przedstawia sylwetkę Henryka Sienkiewicza, podkreślając zarówno jego warsztat, jak i profesjonalizm. Grzegorz Majchrzak pisze o drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1983 roku, o strachu, jaki budziła ona we władzach komunistycznych. Ponadto Piotr Mazurek w materiale „Pilecki na cokoły zamiast Berlinga i Moczara!” postuluje zbudowanie w Warszawie pomnika Rotmistrza Pileckiego, by każdy mógł poznać historię tej niezwykłej postaci. Autor wzywa również do zerwania z propagowaniem „bohaterów” dawnego ustroju. Wśród autorów nowego numeru miesięcznika znajdują się również m.in. Grzegorz Górny, Piotr Zaremba, Stanisław Żaryn, Milena Kindziuk, Andrzej Wroński, Agnieszka Żurek.
Do miesięcznika dołączono film dokumentalny „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/162156-piotr-zaremba-w-tok-fm-ks-lemanski-jest-kreowany-sztucznie-przez-srodowiska-wrogie-kosciolowi-na-jakis-autorytet
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.