Czy usiłując wyjść z tarapatów Wiaczesław Kantor ponowi atak na Azoty? Rosyjski oligarcha pod ścianą unijnych ceł

fot. grupaazoty.com
fot. grupaazoty.com

Tarnowskie Azoty pozostają łakomym kąskiem dla Wiaczesława Kantora, właściciela rosyjskiego koncernu Acron. Co więcej, problemy z unijnymi cłami mogą wzmocnić determinację oligarchy w dążeniu do poszerzenia swego nawozowego imperium o Grupę Azoty.

Jak donosi Defence24, unijne cła antydumpingowe na pochodzącą z Rosji saletrę amonową, czyli jeden z najpopularniejszych nawozów, mogą zostać przedłużone o następne pięć lat.

To bardzo zła wiadomość dla m.in. zdominowanego przez Rosjan Acronu, który posiada dostęp do skupowanego poniżej cen rynkowych gazu

– podkreśla portal specjalizujący się w tematyce związanej z przemysłem, wojskiem i bezpieczeństwem.

Według Defence24, efektem mogą być wzmożone zabiegi Kantora o polskie Azoty.

Dla Wiaczesława Kantora to jedyna szansa na ominięcie unijnych ceł poprzez zakupienie dużego zakładu produkcyjnego wewnątrz Wspólnoty (do tej pory posiada na jej obszarze tylko spółki handlowe i logistyczne)

– podkreśla portal.

Na drodze Kantora stoją zapisy, które ograniczają siłę głosów mniejszościowych akcjonariuszy Grupy Azoty na walnym zgromadzeniu i chronią przed wrogim przejęciem. Jak przyznaje wiceminister skarbu państwa Paweł Tamborski, mogą być one jednak zaskarżone do sądu.

Według wiceministra, gra o polskie Azoty cały czas się toczy a MSP podejmuje działania, by zabezpieczyć swój udział w ich akcjonariacie.

Defence24 zaznacza, że kremlowską politykę w tzw. sektorze azotowym, zużywającym olbrzymie ilości gazu, charakteryzuje ekspansja oparta na wsparciu politycznym, aktywności kapitałowej oraz dumpingowych cenach błękitnego paliwa.

Z pewnością według właśnie takiego scenariusza próbuje realizować swoje plany w Polsce także Wiaczesław Kantor

– przestrzega portal.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie atakują w sprawie Azotów. Wiaczesław Kantor ostrzega Tuska, oskarża Polaków o antysemityzm i potwierdza lobbing Jana Krzysztofa Bieleckiego

JKUB/Defence24

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...