„Jestem”, „dziękuję” i „ufam” . Ks. Damian Bryl został najmłodszym biskupem w Polsce

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot.ekai.pl
fot.ekai.pl

Papież Franciszek mianował ks. Damiana Bryla, ojca duchownego w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej.


44-letni biskup nominat jest obecnie najmłodszym biskupem w Polsce.


Chciałbym podzielić się trzema fundamentalnymi słowami, które mi towarzyszą: «jestem», «dziękuję» i «ufam»”

– wyznał ks. dr Bryl zaraz po ogłoszeniu jego nominacji na biskupa pomocniczego, dodając, że w maju tego roku mówił o nich także, jako ojciec duchowny poznańskiego seminarium, kandydatom do święceń diakonatu, dając im je jako przesłanie.


«Jestem», ponieważ traktuję to wydarzenie jako wezwanie Pana Boga, jako Jego powołanie. Dlatego akceptuję je i jestem gotów je podjąć. Chcę służyć Panu Bogu razem z księdzem arcybiskupem, który stoi na czele naszej archidiecezji, z księżmi biskupami i wszystkimi kapłanami, siostrami i braćmi zakonnymi oraz wszystkimi ludźmi świeckimi. Jestem, aby im służyć i razem z nimi budować Kościół naszej archidiecezji

– podkreślił biskup nominat.

Dodał też, że dziękuje, ponieważ Bóg nie tylko wzywa, ale też obdarza łaską.

Doświadczenie tego czasu traktuję jako Jego obdarowanie

– stwierdził ks. Bryl, dziękując nie tylko Bogu, ale także Ojcu Świętemu, arcybiskupowi „i tym wszystkim, którzy wydali o nim dobre świadectwo”.


Chcę też powiedzieć «ufam», ponieważ wierzę, że Pan jest ze mną, tak jak jest ze swoim Kościołem i zawsze będzie. Ufam w to mocno i choć nie wiem, co mnie czeka, ufam, że Pan Bóg mnie nigdy nie zostawi

– przyznał mianowany dziś biskup pomocniczy.
Jak przypomniał biskup nominat, znakiem ufności w obecność Boga jest błogosławieństwo i modlitwa, stąd też prosił wszystkich zebranych, aby pomodlili się nad nim, a abp. Gądeckiego o udzielenie mu błogosławieństwa.

Biskup nominat Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 roku w Jarocinie, jako pierwszy syn Jana i Doroty z domu Zawodnej. Uczęszczał do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Jaraczewie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, gdzie zdał maturę w 1988 roku.


Po ukończeniu szkoły średniej, wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, w którym formował się do czasu święceń kapłańskich, które przyjął 26 maja 1994 roku z rąk abp. Jerzego Stroby.
Po święceniach kapłańskich został skierowany do pracy jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Środzie Wlkp. W tym czasie studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu i w roku 1995 zdobył licencjat z teologii.


W 1996 roku został skierowany na studia doktoranckie na Universidad de Navarra w Pamplonie, w Hiszpanii. W swoich badaniach naukowych zajmował się duchowością osób świeckich i napisał rozprawę «Indole secularis» duchowości ludzi świeckich w nauczaniu Jana Pawła II (1978-1999). Pracę obronił w czerwcu 1999r., i po wypełnieniu pozostałych procedur uzyskał stopień doktora nauk teologicznych.


Po powrocie ze studiów został skierowany do pracy w redakcji miesięcznika „Katecheta”, na stanowisku zastępcy redaktora naczelnego. Rok później, w roku 2000 został redaktorem naczelnym tego pisma. W tym czasie mieszkał i pracował duszpastersko w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.


Bezpośrednio po przyjeździe ze studiów został poproszony o podjęcie posługi spowiednika i kierownika duchowego kleryków w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Okres ten trwał dwa lata, do sierpnia 2001 roku, kiedy został powołany na stanowisko ojca duchownego w tym seminarium.


Do roku 2006, dzielił pracę ojca duchownego w seminarium z pracą redakcyjną. Od roku 2006 do 2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 
W roku 2009 został wybrany zastępcą przewodniczącego, a w 2011 przewodniczącym Sekcji Ojców Duchownych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych.


W dniu 20 października roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej w Poznaniu

źródło KAI

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych