Na produkcję filmu o rotmistrzu Pileckim zebrano 66 tys. zł. Potrzeba jeszcze trzy razy tyle

CCWikimedia
CCWikimedia

66 tys. zł przyniosła dotychczas publiczna zbiórka funduszy na dokument o Witoldzie Pileckim, bohaterze ruchu oporu w czasie II wojny światowej, zgładzonym przez komunistów - podał Bogdan Wasztyl ze stowarzyszenia Auschwitz Memento, które realizuje film.

Dotychczas zebrana kwota pozwoliła na rozpoczęcie zdjęć.

Chcielibyśmy ukończyć zdjęcia jesienią. Aby osiągnąć ten cel potrzebujemy jednak jeszcze około 60 tys. zł. Potem pozostanie nam etap postprodukcji. Koszt realizacji filmu wynosi ok. 215 tys. zł.

- powiedział Wasztyl.

Filmowcy rozpoczęli zdjęcia w maju. Rejestrowali między innymi wydarzenia podczas prac ekshumacyjnych na tzw. Łączce, czyli w kwaterze "Ł" na warszawskich Powązkach, gdzie znajdują się szczątki bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez komunistów w latach 40. i 50. XX wieku.

Filmowcy zamierzają wykorzystać również część materiału zarejestrowanego na przełomie kwietnia i maja podczas wyprawy członków zespołu rockowego Forteca, którzy wędrowali szlakiem ucieczki z Auschwitz rotmistrza i dwóch współwięźniów. Muzycy po drodze spotykali potomków uczestników wydarzeń sprzed dokładnie 70 lat.

Stowarzyszenie chce zrealizować pełnometrażowy dokument o życiu i działalności rotmistrza. Swój pomysł promują m.in. poprzez stronę internetową projektpilecki.pl oraz profil na portalu Facebook. Prowadzą też publiczną zbiórkę funduszy, gdyż - jak podkreśla Wasztyl - jego członkowie wierzą w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność.

Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem.

- apelował.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej. Dobrowolnie znalazł się w Auschwitz. Był twórcą organizacji ruchu oporu w obozie i, po ucieczce z Auschwitz, autorem pierwszych raportów o dokonywanych tam przez Niemców zbrodniach. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech.

Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Poprzez zapis ludzkich losów chce stworzyć możliwie pełną dokumentację jak w systemach totalitarnych tłamszono jednostkę, ingerowano w jej życie, próbowano zmusić do nieludzkich zachowań i jak ludzie - każdy na swój sposób - starali się im opierać, by zachować godność nawet za cenę życia.

Stowarzyszenie zrealizowało już między innymi film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

PAP, lz

 

Autor

Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj! Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj! Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj!
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...