Prof. Chmaj o gen. Jaruzelskim: stan zdrowia oskarżonego nie powinien opóźniać postępowania w jego sprawie

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP/Leszek Szymański
fot. PAP/Leszek Szymański

Konstytucjonalista i radca prawny, prof. Marek Chmaj, podkreśla, że sędzia prowadzący sprawę generała Jaruzelskiego może celowo opóźniać postępowanie. Skutkiem takiego postępowania, może być umorzenie postępowania przez sąd w momencie śmierci Jaruzelskiego - wtedy wymiar sprawiedliwości nie będzie musiał zajmować stanowiska - podkreśla prof. Chmaj.

Dziennikarz "Super Expressu", w rozmowie z prof. Chmajem, powołuje się na sprawę Maurice'a Papona - Francuza odpowiedzialnego za deportację Żydów do Auschwitz, którego osądzono po niecałych czterech miesiącach. Co zaskakuje jeszcze bardziej - był to najdłuższy proces w dziejach Francji - tymczasem proces Wojciecha Jaruzelskiego trwa już niemal 20 lat.

W Polsce bywa, że jedno posiedzenie jest w lipcu, a kolejne dopiero w listopadzie. Wynika to z konieczności wezwania świadków, otrzymywania zwrotnych informacji i kalendarza sędziego

- argumentuje prof. Chmaj, podkreślając jednak, że

problemem jest przygotowanie wymiaru sprawiedliwości. (...) Brak sędziom pomocy w postaci sekretarzy, asystentów.

Prawnik dodaje jednak, że przyczyna ciągle przedłużającego się procesu gen. Jaruzelskiego leży także gdzieś indziej - a mianowicie w woli sędziego.

Sędziemu nie powinno to [przyp. red. - orzeczenie lekarskie] przeszkadzać. Może brać udział jego pełnomocnik! Wiadomo, że oskarżony ma 90 lat, problemy zdrowotne, ale to nie powinno opóźniać postępowania w jego sprawie. To problem sędziego, a nie Jaruzelskiego

- wyjaśnia prof. Chmaj. Radca prawny zwraca uwagę, że zdarzają się sytuacje, w których sędzia - ze względu na skomplikowaną sprawę i ilość materiałów - celowo odkłada w czasie wydanie wyroku.

Jeżeli generał Jaruzelski nie dożyje końca postępowania, sędzia będzie mógł umorzyć sprawę i nie zajmować stanowiska

- dodaje prawnik. Prof. Chmaj zwraca uwagę, że poza wolą sędziego warto też zwrócić na problem całego wymiaru sprawiedliwości.

Wymiar sprawiedliwości to system. Wymiana tylko jednego elementu nie sprawi, że całość będzie lepiej działała.

mc/"SE"

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych