Nowa płyta z piosenkami Osieckiej. Na krążku znalazły się niewydane wcześniej utwory poetki

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Wikipedia, fot.  Marek Holzman, licencja CC
Wikipedia, fot. Marek Holzman, licencja CC

15 piosenek Agnieszki Osieckiej z muzyką Wojciecha Solarza znalazło się na płycie „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Utwory powstawały do programów Studenckiego Teatru Satyryków, a wykonują je m.in. Piotr Fronczewski, Joanna Kurowska, Zbigniew Zamachowski.

Kompozycje Wojciecha Solarza są częścią cennego dorobku ponad 20-letniej działalności Teatru Satyryków STS. Piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej i muzyką Solarza, znajdujące się płycie, nie zostały nigdy wcześniej wydane.

Sześć utworów Solarza opublikowano w nutach w opracowaniu Edwarda Pałłasza w śpiewniku „Kolory” z 1962 roku, pozostałe piosenki z albumu „Kochankowie z ulicy Kamiennej”, zostały odtworzone z pamięci, bądź opracowane na podstawie szczątkowych zapisów z przedstawień teatralnych STS-u.

Płyta nie powstałaby bez pomocy Henryka Wojciechowskiego, który w latach 60. był akompaniatorem STS i znał wszystkie utwory. Wspólnie udało się zrekonstruować melodie, chociaż nie istniały żadne nagrania, a zapisy nutowe są szczątkowe

- mówi kompozytor albumu i reżyser filmowy Wojciech Solarz.

Proces szukania i kompletowania piosenek na płytę trwał prawie 4 lata. Na krążku „Kochankowie z ulicy Kamiennej” piosenki Osieckiej do melodii Solarza śpiewają m.in. Tadeusz Woźniak („Lekcja fizyki”), Lidia Stanisławska („Ballada o Donkichotach”, „Kolory”), Piotr Fronczewski („Zamienię księżyc na parę butów”, „Ballada dla matki”) i Zbigniew Zamachowski („Piosenka o maskaradzie”, „Piosenka o łaziku”). Piosenka tytułowa była wykonywana w przeszłości przez Sławę Przybylską, Krystynę Tkacz, Elżbietę Czyżewską. Na wydanej właśnie płycie utwór śpiewa Joanna Kurowska.

Wojciech Solarz podkreślił też, że płyta ma też za zadanie wskrzeszenie pamięci o Studenckim Teatrze Satyryków.

Dzisiaj mało kto wie, co to był STS, dlatego płyta jest tak obszernie zilustrowana fotografiami ludzi tego teatru, fragmentami tekstów i reprodukcjami plakatów

- opowiada Solarz.

W dołączonej do płyty książeczce zamieszczono też fragmenty listów Osieckiej i Solarza, którzy przyjaźnili się przez wiele lat.

Najbardziej znaną wspólną piosenką duetu Osiecka-Solarz są „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Córka poetki zwróciła uwagę, że utwór niezmiennie cieszy się popularnością wśród wykonawców, m.in.  podczas przeglądów piosenki aktorskiej.

Już trzecie lub czwarte pokolenie wokalistów i aktorów śpiewa tę piosenkę. Zastanawiałam się, jak to możliwe, że dzisiejsi 20-latkowie sięgają po taką, można by powiedzieć, ramotę? Piosenka jest w końcu z lat 50., a to niemal epoka kamienia łupanego dla tych ludzi. Okazuje się jednak, że dla nich ulica Kamienna także istnieje, razem z problemami, o których mowa w piosence: miłości, problemach bytowych. Ta piosenka jest nadal wiarygodna

- opowiadała Agata Passent.

Jej zdaniem, młodzi ludzie mają tendencję do poszukiwania piosenek nieoczywistych, muzycznych smaczków. „Nie jest tak, że na festiwalu piosenki aktorskiej najchętniej śpiewane są „Wielka woda” czy „Małgośka”. Młodzi ludzie szukają mniej znanych utworów. Pod tym względem ta płyta na pewno jest dla osób o wysmakowanym guście. Dla tych, którzy poszukują niestandardowych historii

- oceniła Passent.

Album „Kochankowie z ulicy Kamiennej” został wydany przez Anaconda Productions.

PAP/aż

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych