8 lipca, na profilu tygodnika "Sieci" na Facebooku, odbył się czat ze Stanisławem Janeckim - dziennikarzem, publicystą, byłym redaktorem naczelnym tygodnika "Wprost". Od 2013 roku współpracownikiem portalu wPolityce.pl i tygodnika "Sieci".
Stanisław Janecki jest autorem tematu numeru najnowszego wydania tygodnika Sieci: „Z Pileckim do Hollywood”.
Poniżej fragmenty rozmowy redaktora z użytkownikami Facebooka:
3 ulubione książki?
Piękno wszechświata - Briana Greene'a, Paragraf 22- Josepha Hellera i Opowiadania Flannery O'Connor.
Idąc tropem wyliczanek - 3 ulubione "teorie spiskowe" ?
Wyłącznie z dziedziny fizyki i kosmologii. 1. Cały wszechświat nie istnieje, a jest tylko matrixem w super komputerze. 2. Przenikają się różne wszechświaty i to co traktujemy jako cuda, albo rzeczy niezwykłe, jest dowodem obecności tych równoległych wszechświatów. 3. Istnieją miliardy naszych odpowiedników w alternatywnych światach, tyle, że każdy jest na innym etapie rozwoju.
Jakiej muzy pan ostatnio słucha?
Mela Koteluk i wróciłem do nieistniejącej grupy Tool, bo zapowiadali przez lata nową płytę. Lata mijają, płyty nie ma, więc posłuchałem starych.
Szacunek za Toola. Co sądzi pan o działalności (wszelkiej) Z. Baumana?
Służba w NKWD, KBW i Informacji Wojskowej była nie tylko naganna, ale wymagałaby dochodzenia, czy Zygmunt Bauman nie uczestniczył w zbrodniach komunistycznych. Jego kariera naukowa jest godna podziwu, natomiast nie powinna być oderwana od kwestii etycznych. Uczony powinien być przykładem wyższych standardów etycznych, niż przeciętni ludzie i z tym jego przeszłość się kłóci.
Czy mógłby pan być POlitykiem?
Mógłbym być politykiem, ale jestem na to o wiele za młody.
Czy wPolityce.pl i Sieci to Pana ostatnie redakcje przed emeryturką? A może ma Pan jeszcze jakieś poważniejsze plany?
Dlaczego miałbym przechodzić na emeryturę, osiągając jeszcze świetne wyniki w długich biegach, kolarstwie, pływaniu, narciarstwie alpejskim?
Jak to ma do siebie: być redaktorem naczelnym tabloidowego tygodnika jakim był "Wprost Light" do mianowania siebie dziennikarzem niepokornym? To co póki wypłatę dawali byli cacy?
Nigdy nie byłem żadnym dziennikarzem niepokornym. Tylko dziennikarzem bezprzymiotnikowym i nigdy nie miałem pseudoarystokratycznego nastawienia do lekkich tytułów. Lepiej, że ludzie czytają cokolwiek, niż nic.
Najgenialniejszy matematyk wg Pana?
William Hamilton.
JOW - tak czy nie i dlaczego? I jakie szanse wróży Pan Republikanom?
JOW-y jako element systemu mieszanego, bo same nic nie zmienią. Nie jesteśmy Wielką Brytanią. Republikanie - bardzo wiele, bardzo słusznych idei, realizowanych tak, żeby przyciągnęły garstkę koneserów. Ale życzę im wszystkiego najlepszego.
Co Pan sądzi o JOW-ach? Dlaczego Jarosław Kaczyński nie chce zagrać o pełną pulę i jak go przekonać?
Demokratyzm JOW-ów jest złudzeniem, bo jeśli partia kogoś nie lubi, ześle go do niebiorącego okręgu, a tych których lubi do takiego, gdzie zawsze się wygrywa. Przekonała się o tym nawet Margaret Thatcher, dwukrotnie przegrywając w okręgu niebiorącym i wygrała dopiero wtedy, gdy przeniesiono ją do okręgu, gdzie Torysi wygrywali do lat. Dlatego JOW-y nie gwarantują całej puli.
Jak uzdrowić wymiar sprawiedliwości? Czy jednym z problemów nie jest fakt, iż jest finansowane z budżetu państwa. W sporze obywatel-państwo sąd raczej nie wystąpi przeciw pracodawcy czyli rządowi.
Wymiar sprawiedliwości można uzdrowić wyłącznie poprzez opcję zerową, która zlikwiduje stare, komunistyczne układy i nowe sitwy. Ewolucyjnie naprawa systemu będzie trwać sto lat.
Pana zdanie o Ruchu Narodowym?
Nie ma najmniejszego powodu, żeby odmawiać narodowcom prawa do istnienia, natomiast nie sądzę, że jest koniunktura na zyskanie takiego poparcia, które umożliwi współrządzenie.
Kto według pana ma największe szanse na zostanie kolejnym premierem? Według mnie Leszek Miler w koalicji wszyscy przeciw PiS.
Leszek Miller jest już postacią z bajki o wilku i Czerwonym Kapturku, a premierem zostanie ten, którego partia wygra wybory.
Na urodzinach generała Pana wczoraj nie było. Jakie to uczucie nie być zaproszonym?
Nie mam zwyczaju chodzić na urodziny zbrodniarzy.
Czy Kaczyński zdecyduje się na powyborczą koalicję z PSL?
PSL jest gotowe zawrzeć koalicję z każdym, kto zapewni im polityczne przetrwanie. Problemem jest to, czy warto zawierać koalicję z takim PSL, ale może nie być innego wyjścia.
PiS to partia słaba intelektualnie i kadrowo, na palcach rąk można policzyć inteligentnych członków PiS (Terlecki, Ujazdowski i kilku innych), czy partia zdominowana przez topornych aparatczyków jak Brudziński i Hofman nadaje się do rządzenia?
Już Platon sądził, że jeśli dopuści się do władzy mędrców, to stworzą raj na ziemi. Niestety, w rzeczywistości zawsze było odwrotnie. Partie nie są stowarzyszeniami intelektualistów, lecz narzędziami polityki. Nie widzę żadnej różnicy między poziomem czołowych działaczy partyjnych, a czołowych polskich intelektualistów telewizyjnych.
Czy Europa wypowie w końcu wojnę islamowi czy zginie?
Nie trzeba nikomu wypowiadać wojny. Wystarczy bronić własnych tradycji i kultury, a przede wszystkim egzekwować istniejące prawo. Natomiast w rzeczywistości jest tak, że ogromne grupy społeczne są traktowane jak uprzywilejowane. Stąd ich ekspansja i coraz większa skrajność działań.
Czy na rozwiązania delikatne i pokojowe nie jest już za późno? Mówię o Europie Zachodniej, nie o Polsce.
Nie jest.
Jest szansa że przed wyborami parlamentarnymi PiS i Ziobryści się zjednoczą?
W polityce zawsze jest szansa.
Jaki ma pan stosunek do publicystyki pana Michalkiewicza?
Rozrywkowy.
Kim dla Pana jest Waldemar Kuczyński ?
Czytam wielotomowy dziennik Kuczyńskiego i mimo wielu ideologicznych uproszczeń, jest to ciekawy dokument czasu przemian. Natomiast publicystyka Kuczyńskiego jest nudna i płytka. Czasem polemizuję z nim na Twitterze. W miłej, zgryźliwej atmosferze.
Czy rok 2016 powinien być ogłoszony rokiem Adama Chmielowskiego? Przypada wtedy setna rocznica śmierci.
Jeśli miałoby to rozpropagować na świecie tę wspaniała postać, to jak najbardziej. Ale obawiam się, że rok ogłosimy i nic z tym nie zrobimy.
Jak spłacać rekordowy już dziś dług zagraniczny, wewnętrzny i ZUS który dojdzie wkrótce do poziomu 6 bilionów złotych. Czy nie należałoby wprowadzić zasadę wydawania nie więcej niż przychód do budżetu?
Nie ma dobrego sposobu, tym bardziej że dotyczy to i tak przyszłych pokoleń, wobec których obecna władza popełnia straszny grzech odbierając im przyszłość. Będzie pewnie tak, że cały system światowych finansów zbankrutuje i wszyscy zaczną od zera i dopóki nie nazbiera się nowa piramida długów wszystko będzie się jakoś kręcić, bo racjonalnego rozwiązania nie ma.
A czy mógłby Pan powiedzieć, że któraś z partii obecnych na polskiej scenie politycznej, przynajmniej w 50% jest zbieżna z Pana wizją Polski, zarówno gospodarczą jak i światopoglądową? Nie chodzi o to, która - pytanie brzmi, czy taka jest.
Nie ma.
Czy nie obrzydza pana socjalizm PiSu?
Socjalizm PiSu jest takim samym wymysłem jak liberalizm Platformy. Po czynach ich poznajemy, a to "socjalistyczny" PiS obniżył podatki, a "liberalna" PO podatki wyłącznie podnosi.
Kiedy ostatnio dostał Pan propozycję pojawienia się w mainstreamowych mediach?
Z TVN-u jakiś rok temu, ale akurat byłem zagranicą i całe szczęście, bo potem zapraszający zadzwonił z wielkimi przeprosinami, że jednak zmieniła się koncepcja programu i moja obecność, byłaby niepotrzebna. Co tylko świadczy o tym, że jakiś doświadczony redaktor w porę skontrolował młokosa.
Czemu wg Pana, Donald Tusk (był 3 razy) tak bardzo zaangażował się w kampanię wyborczą w Elblągu?
Porażka w Elblągu dla obu głównych partii była potwierdzeniem trendu. Dla PO schyłkowego, dla PiS wznoszącego. Te wybory były największym i najbardziej wiarygodnym sondażem, tych tendencji. Dlatego obu liderom tak zależało na zwycięstwie. Gdyby mogli, byliby pewnie 10 razy. W polityce nieobecni nie mają racji.
Co sądzi pan o obecnych poczynaniach telewizji republika i dlaczego wycofał się Pan że współpracy z Tygodnikiem Lisickiego?
W Telewizji Republika bywam gościem, bo jako jedyna umożliwia mi mówienie tego co chce. Natomiast wycofałem się z Do Rzeczy, bo uznałem, że Sieci bardziej do mnie pasuje.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/161507-stanislaw-janecki-socjalizm-pis-u-jest-takim-samym-wymyslem-jak-liberalizm-platformy-zapis-czata-z-publicysta-sieci-i-wpolitycepl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.