Wspólna praca i przyjaźń państw Grupy Wyszehradzkiej jest ważna, jest "solą ziemi" - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas wieczornego uroczystego obiadu w Wieliczce na zakończenie spotkania prezydentów Grupy.
Prezydent Czech Milosz Zeman oraz prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz wraz z małżonką wysłuchali koncertu Kwartetu Camerata w kaplicy św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce i wzięli udział w uroczystym obiedzie wydanym przez polską parę prezydencką.
Bardzo się cieszę, że mogłem zaprosić państwa do tego niezwykłego miejsca, ważnego także dla zrozumienia naszej polskiej historii, naszej polskiej wrażliwości
- powiedział w toaście prezydent RP. Wyraził żal, że w kolacji nie uczestniczy prezydent Węgier Janos Ader i powiedział, że w wielickiej kopalni "zawsze odczuwa się związki Polaków, Polski, polskiej kultury i historii z naszymi południowymi sąsiadami".
W Polsce historia żup solnych zawsze się wiąże z legendą o św. Kindze, która podobno wrzuciła swój pierścień tam, daleko na południu, wtedy w królestwie węgierskim, a odnaleziony został tutaj na terenie Polski. Zmieniła się mapa polityczna Europy i pewnie już żadna księżna czy królowa pierścienia złotego nie wrzuca do żadnej kopalni. Ale jestem pewien, że z naszymi braćmi - Słowakami, Czechami, także i z Węgrami - możemy znaleźć ten współczesny złoty pierścień, jakim jest udane członkostwo w Unii Europejskiej i korzyści z tego płynące
– podkreślił Komorowski. Przywołując polskie powiedzenie, że coś jest solą ziemi, "czyli czymś ważnym, co tworzy klimat i realność, w której ludzie żyją", stwierdził:
Jestem przekonany, że tą solą ziemi jest wspólna praca i wspólna przyjaźń, za którą chcę wznieść toast.
We wtorek i środę w prezydenckiej rezydencji w Wiśle odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. W środę dołączył do nich prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Rozmowy dotyczyły m.in. perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.
Polska od lipca 2012 r. do końca czerwca br. sprawowała przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, od lipca prezydencję objęły Węgry.
Po zakończeniu środowych obrad prezydenci Polski, Czech i Słowacji pojechali do Krakowa, gdzie zwiedzili Bazylikę Mariacką oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku mieszczącą się w Sukiennicach. Towarzyszyły im małżonki: Anna Komorowska i Silvia Gaszparovicz.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.
Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Rocznie odwiedza ją ponad milion turystów.
PAP, mt
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/161130-prezydent-komorowski-w-wieliczce-o-szukaniu-zlotego-pierscienia-czyli-szczyt-grupy-wyszehradzkiej
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.