Cenckobusem po Polsce: Kraków, Opole i przerwa na Budapeszt

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

24 czerwca byliśmy w Krakowie. W siedzibie „Sokoła” (Uniwersytet Jagielloński wycofał się z użyczenia Sali) ponad 200 osób. Spotkanie prowadził Wojciech Kolarski. O książce dyskutowali blogerzy i publicyści: Maria Kolber-Korpal (Stowarzyszenie Doxo Tronica), Jan Maciejewski (sekretarz redakcji „Pressje”) i Krzysztof Wołodźko (redaktor „Nowego Obywatela)  oraz my, współautorzy (A. Chmielecki i ja).

Na początku przemawiał poseł Andrzej Duda – politycznie i podniośle, jak na polityka i współpracownika prezydenta Lecha Kaczyńskiego należy. Innych parlamentarzystów PiS (ale i Solidarnej Polski) nie było, ci układa się w pewną złą normę. Przez lata przywykłem do sytuacji, w której polityków najmniej interesują historyczne fakty spisywane przez badaczy. Tylko dlaczego w Sejmie tyle o tym mówią? No, ale później zaczęła się dyskusja. Najciekawiej mówił Maciejewski z „Pressji” zwracając uwagę na wysoką kulturę prawną Kaczyńskiego i jego  doświadczenie urzędnicze, co odróżniało bohatera naszej książki zarówno od swoich politycznych konkurentów, ale i współpracowników. Pytań z sali było mało. Zabrał głos prof. Henryk Głębocki z UJ i krakowskiego IPN. Pytał o Magdalenkę, rozpad formacji solidarnościowej i korzenie rodzinne Kaczyńskich. Jednym słowem spotkanie udane, ale w Krakowie w przeszłości bywało lepiej, tłoczniej i żywiej.

Następnego dnia byliśmy już w Opolu. To chyba najlepsze z dotychczasowych spotkań. Też blisko 200 osób w auli braci Kowalczyków na Uniwersytecie Opolskim. Organizatorem była Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” UO. Dyskusję prowadził Jerzy Łysiak ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, działacz pierwszej „Solidarności”, kandydat na I KZD i więzień polityczny. Niezwykle ciekawa i aktywna dyskusja – o decyzjach Lecha Kaczyńskiego w sprawie Jedwabnego, jego polityce historycznej, udziale w Magdalence, relacjach z Wałęsą, błędach związanych z procedurą oczyszczenia braci Kowalczyków z zarzutów karnych za czyn z 1971 r. Rzeczowa, chwilami kontrowersyjna, pełna troski o prawdę, refleksja o współczesnej Polsce oraz próbach jej ratowania i odbudowy przez Kaczyńskiego. Takie spotkania są najciekawsze bo nie mają charakteru akademii ku czci, a niestety wielu patriotów w tym celuje uznając że najlepszą odpowiedzią na „przemysł pogardy” jest hagiografia i niwelowanie kontrowersji. Za pamięcią Lecha Kaczyńskiego stoi jednak siła prawdy i faktów, nie zaś budowanie pomników z brązu i unikanie sporów. Oto prawdziwa historia!

Optymistycznie nastawiony wyjechałem z Opola. Przez Katowice dojechałem do Warszawy, by pod wieczór wylecieć do Budapesztu na konferencję naukową poświęconą uwłaszczeniu nomenklatury komunistycznej. Niesamowite doświadczenie, no ale to wymaga już zupełnie innej opowieści.

Dzisiaj Cenckobusem w Kielcach (godz. 18:00, Wzgórze Zamkowe, ul. Zamkowa 3). Tu zawsze niezastąpiony Jurek Kenig staje na głowie by wszystko organizacyjnie dopiąć. Jak zawsze się uda. Zapraszamy!

 

A poniżej terminy i miejsca kolejnych spotkań:

2 lipca 2013, (wtorek)

LUBLIN, godzina 18:00

Hotel Lwów, ul. Bronowiecka 2

 

3 lipca 2013, (środa)

BIAŁYSTOK, godzina 17:00

Pałac Branickich, sala kolumnowa

ul. Kilińskiego 1

 

5 lipca 2013, (piątek)

GDAŃSK, godzina 18:00

Siedziba NSZZ "Solidarność"

ul. Wały Piastowskie 24

 

6 lipca 2013, (sobota)

GDYNIA, godzina 16:00

Wyższa Szkoła Komunikacji Społecznej

ul. Armii Krajowej 46

Autor

Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci Na chłodne dni... ciepłe e-booki w prezencie! Sprawdź subskrypcję Premium wPolityce.pl   Sieci

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych