IV Kongres PiS, odnosząc się do polityki oświatowej Państwa, wskazał na znaczącą rolę, jaką w nowoczesnym - odpowiadającym na oczekiwania społeczeństwa i wyzwania XXI wieku - systemie edukacji narodowej mogą i powinni odgrywać rodzice oraz zadeklarował wsparcie dla działań prowadzących do budowania szerokiej płaszczyzny współpracy wszystkich uczestników życia szkolnego: dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz pracowników samorządowej i państwowej administracji oświatowej.
Uchwała IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie miejsca i roli rodziców w polskim systemie oświaty
Nawiązując do słów Kanclerza Jana Zamoyskiego: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" oraz podejmowanych w III RP, przez środowiska prawicowe, działań na rzecz nowoczesnego, odwołującego się do chrześcijańskich wartości i tysiącletniej historii naszego kraju, systemu edukacji narodowej, IV Kongres Prawa i Sprawiedliwości postanawia, co następuje:
§ 1
Uznając, że do zbudowania oświaty na miarę oczekiwań społeczeństwa i wyzwań XXI wieku niezbędna jest współpraca wszystkich uczestników życia szkolnego: dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, uczniów oraz pracowników samorządowej i państwowej administracji oświatowej, Partia Prawo i Sprawiedliwość będzie wspierała organizacje obywatelskie dążące do tworzenia płaszczyzny takiej współpracy, z zagwarantowaniem w jej ramach autonomicznej pozycji radom rodziców – ustawowym reprezentantom rodziców uczniów danej szkoły.
§ 2
Szanując naturalne prawa rodziców do decydowania o edukacji własnych dzieci, Partia Prawo i Sprawiedliwość podejmie działania prowadzące do zagwarantowania rodzicom możliwości wyboru rozpoczynania przez ich dzieci realizacji obowiązku szkolnego w wieku 6 lub 7 lat.
§ 3
Dostrzegając, że do skutecznego działania rodziców niezbędne jest wprowadzenia do ustawy o systemie oświaty rozwiązań wyposażających rady rodziców w możliwość podejmowania określonych czynności prawnych, Partia Prawo i Sprawiedliwość będzie wspierać, prowadzące do tego celu, działania organizacji rodzicielskich.
§ 4
Uwzględniając, iż w aktualnym stanie prawnym rady rodziców są jedynymi organami reprezentującymi wszystkich rodziców uczniów danej szkoły, co nakłada na organy władzy publicznej obowiązek pomocy w przygotowaniu rodziców do umiejętnego korzystania z zagwarantowanych im praw oraz do wypełniania związanych z tym powinności na terenie szkoły, Partia Prawo i Sprawiedliwość opowiada się za wprowadzeniem do ustawy o systemie oświaty zapisów umożliwiających Radzie Ministrów, jednostkom samorządu terytorialnego oraz kuratorom oświaty tworzenie programów związanych ze szkoleniem rodziców i rad rodziców, przy wykorzystaniu na ten cel środków publicznych.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.
Sosnowiec 29. 06. 2013 r.
Uzasadnienie
Polska potrzebuje systemu oświaty łączącego wysoki poziom kształcenia z troską o wychowanie młodego pokolenia w duchu wartości odwołujących się do chrześcijańskich korzeni europejskiej cywilizacji. Chcemy, aby młodzież po zakończeniu edukacji szkolnej była przygotowana do osiągania sukcesów zawodowych (w tym również materialnych) oraz wychowana w duchu odpowiedzialności za dobro wspólne, uwrażliwiona na dostrzeganie wokół siebie ludzi słabszych i potrzebujących pomocy. Kluczem do zbudowania takiego szkolnictwa, co pokazały wyraźnie wydarzenia ostatnich dziesięcioleci, jest aktywna, oparta na wspólnym systemie wartości współpraca rodziców i prawicowych środowisk politycznych. To kilkanaście organizacji rodzicielskich, w porozumieniu z Parlamentarnym Zespołem „Edukacja Jutra”*, zorganizowało w roku 2000 dwie konferencje na temat miejsca i roli rodziców w polskim systemie edukacyjnym, w trakcie których zostały wspólnie wypracowane propozycje rozwiązań ustawowych wyposażających rodziców w realną możliwość oddziaływania na szkoły ich dzieci.
To rząd Prawa i Sprawiedliwości kierowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego, w uzgodnieniu ze środowiskami rodziców, zaproponował, a Sejm wprowadził w roku 2007 do ustawy o systemie oświaty zapisy gwarantujące radom rodziców możliwość występowania do dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły, realizując w ten sposób wieloletnie działania rodziców na rzecz autentycznego uspołecznienia polskiej oświaty.
To grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości**, odpowiadając na postulaty kilkunastu organizacji obywatelskich, w tym przede wszystkim rodzicielskich, skierowała w roku 2011 wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP zapisów ustawy o systemie informacji oświatowej, które umożliwiały gromadzenie tzw. danych wrażliwych o uczniach, zmuszając w ten sposób rząd premiera Donalda Tuska i sejm do wycofania z tej ustawy, wcześniej przez siebie wprowadzonych, a kwestionowanych przez rodziców, rozwiązań.
W świetle przedstawionych powyżej faktów, uchwała IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie miejsca i roli rodziców w polskim systemie oświaty jest kontynuacją działań prowadzonych przez to ugrupowanie polityczne w obronie poszanowania naturalnych praw rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
* zespołem tym kierował poseł Jerzy Polaczek
** wniosek przygotował poseł Kazimierz Michał Ujazdowski
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/160917-pis-popiera-uspolecznienie-polskiej-oswiaty-chcemy-aby-mlodziez-po-zakonczeniu-edukacji-byla-przygotowana-do-osiagniecia-sukcesow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.