Jak wynika z danych Eurostatu tylko w 13 (na 27) krajach Unii jest powszechny obowiązek posłania do szkoły sześciolatków. W kolejności alfabetycznej są to Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Portugalia, Słowenia, Wielka Brytania oraz Włochy. U naszych południowych i zachodnich sąsiadów, a mianowicie u Austriaków, Niemców, Czechów czy Słowaków, do szkoły udają się dzieci, które w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, faktycznie skończyły sześć lat. Co więcej, na Słowacji, na posłanie dziecka do szkoły ma wpływ opinia opiekuna przedszkolnego.
Wszystkie te kraje dają możliwość przesunięcia terminu rozpoczęcia przez dziecko edukacji. Ze statystyk, wynika, że rodzice coraz częściej odraczają moment wejścia dziecka do szkoły. Na podstawie badań Międzynarodowego Stowarzyszenia Mierzenia Osiągnięć Szkolnych można stwierdzić, że w czeskich szkołach odsetek takich dzieci spadł o około 10 proc., a na Słowacji o 9 proc.
W pozostałych krajach, takich jak Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa czy Łotwa obowiązek szkolny zaczyna się od 7. roku życia, chociaż rodzice mogą zdecydować o rozpoczęciu przez dziecko edukacji rok wcześniej. Mimo to, np. w Skandynawii, odsetek takich rodziców jest niewielki i wynosi koło jednego procenta.
Argumentem minister Szumilas, na który bardzo często się powołuje, jest fakt, że przyczyną obniżenia wieku szkolnego są zmiany cywilizacyjne. Tutaj MEN też nie popisuje się wiedzą merytoryczną. W krajach, w których sześciolatki mają obowiązek uczęszczania do szkoły, przepis ten jest wynikiem historycznych zaszłości, a nie pogoni za cywilizacją. Np. w Wielkiej Brytanii w XIX w. lobby pracodawców przeforsowało objęcie obowiązkiem szkolnym pięciolatki, mając na uwadze, że szybciej będą one wchodziły na rynek pracy.
Nie wiadomo też jakie korzyści ma na myśli Krystyna Szumilas, podkreślając, że na obniżeniu wieku szkolnego skorzystają dzieci. Tej tezy nie potwierdzają prestiżowe badania PILRS, w których sprawdza się umiejętność czytania dziesięciolatków. Najlepiej wypadają w nich Finlandia i Rosja, gdzie do szkoły udają się dzieci siedmioletnie. Caroline Sharp, w swojej publikacji dla brytyjskiego instytutu badań edukacyjnych, zwraca uwagę, że dzieci później rozpoczynające edukację szybciej chłoną wiedzę. Potwierdzają to także badania przeprowadzane w USA.
Niemieccy naukowcy w 2006 r. zbadali jak wiek rozpoczęcia nauki wpływa na dalszy rozwój kariery edukacyjnej uczniów. Okazało się, że późniejsze rozpoczęcie edukacji zwiększa szanse na dostanie się do lepszej szkoły średniej - gimnazjum.
Starsze dzieci są bardziej dojrzałe, lepiej wykonują swoje obowiązki, mają wyżej rozwinięte kompetencje społeczne
- zauważyli eksperci.
Caroline Sharp opisała także funkcjonowanie w jednej klasie dzieci w różnym wieku, czyli np. wspólną naukę sześciolatków i siedmiolatków. W Polsce te dwa roczniki spotkają się w wyniku kumulacji reformy w 2014 i 2015 r. Z badań przeprowadzonych przez Sharp wynika, że w takich grupach gorsze wyniki mają młodsze dzieci, słabiej sobie radzą z czytaniem i pisaniem oraz zdarza im się powtarzać klasę.
Jakie w takim razie zalety ma obniżenie obowiązku szkolnego? Stabilizuje to system emerytalny. Obywatele szybciej wchodzą na rynek pracy, wcześniej zaczynają płacić podatki i składki emerytalne. My obniżamy wiek szkolny, podczas gdy w Wielkiej Brytanii politycy DYSKUTUJĄ, o podniesieniu wieku szkolnego. Prof. Greg Brooks, z Uniwersytetu w Sheffield, zwraca uwagę, że coraz częściej do szkoły posyła się dzieci wcale do tego nieprzygotowane. Najwidoczniej Krystyna Szumilas nie chce zostać w tyle, podążając za tymi niezdrowymi i niekorzystnymi dla dzieci trendami.
mc / Rzeczpospolita
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/160867-men-mija-sie-z-prawda-wiekszosc-krajow-ue-nie-wprowadzilo-obowiazku-szkolnego-dla-szesciolatkow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.