Imponujący mural z rotmistrzem Pileckim w centrum Szczecina. "Impulsem do przygotowania dzieła była sytuacja w kraju"

PAP/Marcin Bielecki
PAP/Marcin Bielecki

Mural namalowany w hołdzie Żołnierzom Wyklętym powstał w Szczecinie. Na malowidle o długości 23 metrów i szerokości 2,5 metra widnieje między innymi wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego. Mural jest dziełem czterech artystów ze Stowarzyszeń Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" i Patriotycznej Pogoni.

Jak podało Radio Szczecin, przygotowania trwały miesiąc:

- Impulsem do przygotowania dzieła jest sytuacja w naszym kraju - mówią rozgłośni fani "Dumy Pomorza" ze Stowarzyszeń Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" i Patriotycznej Pogoni.

- Niestety nie szanuje się w Polsce bohaterów Armii Krajowej i próbuje się wymazać pamięć o Żołnierzach Wyklętych, którzy powinni być naszym zdaniem wzorem do naśladowania dla młodych ludzi.

- Opracowaliśmy szablon, zgromadziliśmy potrzebne do malowania farby i wałki - dodają. Jesteśmy dumni, że w naszym mieście możemy przypominać o Rotmistrzu Pileckim.

- Na drugi dzień po skończeniu prac otrzymałem wiadomość od mojego pracownika, że ktoś w nocy oblał farbą wizerunek Witolda Pileckiego i napis "Cześć ich pamięci" - cytuje Radio Szczecin pana Jerzego, właściciela pobliskiego parkingu.

- Szybko znaleźliśmy szczotki i przez pięć godzin czyściliśmy mural. Na szczęście farba była zmywalna i udało nam się go uratować.

Pan Jerzy po otrzymaniu od kibiców propozycji namalowania muralu na ścianie jego garażu zgodził się od razu. Warto dodać, że w centrum parkingu do którego przynależy garaż stoi maszt z polską banderą.

- Jestem emerytowanym marynarzem z 40-letnim stażem i dopóki żyję biało-czerwona flaga z Orłem Białym będzie zawsze podniesiona - mówi pan Jerzy.

Jest to już trzecia praca szczecińskich kibiców. Mają w planach kolejne.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Poznaj historię wielkich ludzi!

Polecamy wSklepiku.pl:"Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948"

autor:Wiesław Jan Wysocki

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...