Nagroda Kongresu Mediów Niezależnych dla Józefa Wieczorka

fot. PAP / G. Jakubowski
fot. PAP / G. Jakubowski

Reporter filmowy Józef Wieczorek został pierwszym laureatem Nagrody Kongresu Mediów Niezależnych przyznawanej "za obronę prawdy w mediach". Nagrodę wręczono w środę w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie.

Wieczorka uhonorowano za "systematyczne dokumentowanie działań niezależnych". Odbierając w środę nagrodę w kształcie piły laureat nazwał siebie "niezależnym geologiem" i "dziennikarzem obywatelskim".

Wieczorek wykładał geologię w latach 80. na Uniwersytecie Jagiellońskim. W laudacji podkreślono, że relegowano go z uczelni w 1987 r. "za psucie młodzieży" na podstawie prawa stanu wojennego. Obecnie realizuje filmy, które umieszcza na portalach społecznościowych.

Kongres Mediów Niezależnych przyznał też trzy wyróżnienia. Otrzymali je felietonista "Naszego Dziennika" Stanisław Michalkiewicz, prezes Fundacji Pro-prawo do życia Mariusz Dzierżawski oraz właściciele księgarni im. Stefana Grota Roweckiego w Łodzi Ewa i Waldemar Podgórscy.

Współtwórczyni portalu solidarni2010.pl Barbarze Chojnackiej, fotografikowi Erazmowi Ciołkowi oraz blogerowi i kapitanowi żeglugi Tomaszowi "Seawolfowi" Mierzwińskiemu przyznano nagrody  pośmiertne.

Na środowej konferencji przedstawiono także program 2. Festiwalu Filmu Niezależnego "OKNO" w Ełku. Odbędzie się on 28-30 czerwca. W tym roku w konkursie bierze udział 15 filmów, które - jak podkreślają organizatorzy - poruszają tematykę m.in. zbrodni katyńskiej, czasów PRL, stanu wojennego, głodówki w obronie lekcji historii w polskich szkołach i losów polskiej emigracji.

Do Kongresu Mediów Niezależnych należą m.in. "Gazeta Polska", "Gazeta Polska Codziennie", Stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz portale wPolityce.pl, niezalezna.pl i niepoprawni.pl. Działa od czerwca 2012 r. "w trosce o wolność słowa w Polsce, pluralizm i rzetelność mediów". Przewodniczącym kongresu jest b. prezes Polskiego Radia, Krzysztof Czabański.

PAP/mall

Autor

Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj! Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj! Wspieraj uczciwe, wolne, polskie media. Subskrybuj!
W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...