Czarne chmury nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW pod ostrzałem krytyki w sieci

fot. radareu.cz
fot. radareu.cz

Zaczęło się od tego, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zakazał niekomercyjnemu serwisowi publikacji danych z radarów pogodowych, wywołując tym samym skandal na całą Europę. Dane, do których dostęp blokuje instytut, przedstawiają między innymi lokalizację i natężenie opadów.

Z tych wskaźników często korzystają internauci, którzy nawzajem ostrzegają się o zagrożeniu podtopieniami i powodziami. Tymczasem IMGW skutecznie utrudnia dostęp do tych informacji, publikując je na swoich stronach z opóźnieniem i bardzo często w nieczytelnej formie.

IMGW jest serwisem podlegającym Ministerstwu Środowiska, finansowanym z naszych podatków. Mimo to Instytut wymaga dodatkowych odpłat za udostępnianie danych dotyczących pogody.

Niedawno internautom błysnęło światełko z nadzieją na zmiany. W Czechach powstał serwis RadarEu.cz, dzięki któremu można śledzić dane zbierane przez radary pogodowe w całej Unii. Przez pewien czas swoje dane udostępniał także IMGW, jednak bardzo krótko. Instytut błyskawicznie wysłał do właścicieli serwisu pismo, w którym zażądał zaprzestania udostępniania danych pobieranych z radarów IMGW. Dzięki temu, na mapie pogodowej stworzonej przez RadarEu jedyną białą plamą wśród krajów UE jest... Polska.

Na oficjalnym profilu na Facebooku pojawiło się mnóstwo wpisów, w ostrych słowach krytykujących postawę IMGW:

W PZPNie zaczęły się zmiany, przyjdzie i na Was kolej. Ja nie wymagam udostępnienia danych radarowych, ale żądam! W innym przypadku oddajcie pieniądze do budżetu państwa.

Za tę decyzję zapłacą ludzie, których znienacka dopadnie żywioł. Gdybym był pracownikiem instytutu, jednego dnia nie usiedziałbym spokojnie, mając na sumieniu ludzkie nieszczęście i świadomość, że ci, których to spotkało, utrzymują mnie ze swoich podatków.

Gratuluję. Ale dość tej samowolki. Odpowiednie listy jeszcze w tym tygodniu trafią na ręce posłów z komisji ochrony środowiska. Takowe trafią także do ministra i vice ministra środowiska. Odpowiednie adnotacje trafią także do mediów - na pewno z chęcią zainteresują się tym, że blokujecie dostęp do danych tak samo jak Białoruś (A przepraszam, więcej danych publikują służby białoruskie). Proponuję powoli zastanowić się, jak udostępniać dane z Cappi i Zhail.

Niestety ale za decyzje (błędne) przyjdzie wam zapłacić. Rozpoczęła się lawinowa akcja społeczna mająca na celu przywrócenia dostępu do PUBLICZNYCH, JAWNYCH i OGÓLNODOSTĘPNYCH danych. Wszak IMGW jest spółką PAŃSTWOWĄ. Panie Ostojski, Pana chwile w tej firmie są już policzone.

Kolejna państwowa instytucja do zaorania - inaczej tego nie da się naprawić. Przechowalnia nieudaczników. Oni dalej pracują jak za głębokiej komuny, a stronę zrobiły im gimbusy.

A od czego Wy jesteście? Czy tylko od wyciągania kasy od Obywateli? Wstyd - Europa już dawno się z nas śmieje.

Na tak dużą falę krytyki zareagował zastępca dyrektora IMGW Rafał Bąkowski. Stwierdził w komunikacie, że serwis RadarEu.cz w ogóle nie poinformował Instytutu o zamiarze wykorzystania danych z radarów IMGW. Co nie do końca okazało się prawdą, gdyż pismo do IMGW od RadarEu.cz wpłynęło już w styczniu 2011 r. Jednak w dalszej części korespondencji Bąkowskiego, zezwala on na trzymiesięczne, bezpłatne korzystanie z danych IMGW przez czeski serwis, dając im czas na skontaktowanie się z instytutem w celu nawiązania współpracy.

Nie zapowiada się, żeby ta postawa dyrektora z instytutu załagodziła sytuację. Internauci zapowiadają, że będą do skutku domagać się udostępniania w celach niekomercyjnych danych zebranych przez IMGW, z racji tego, iż Instytut jest finansowany z pieniędzy publicznych.

mc, twojapogoda.pl

Autor

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.