Kiko Arguello, inicjator Drogi Neokatechumenalnej, z wizytą w Polsce. Hiszpan otrzymał doktorat honoris causa na KUL-u

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. wikipedia.pl, lic. GNU
fot. wikipedia.pl, lic. GNU

Kiko Arguello, Hiszpan, będący inicjatorem Drogi Neokatechumenalnej, czyli fundacji promującej odnowę życia parafialnego w duchu soboru watykańskiego II poprzez słuchanie Słowa Bożego, sakramenty i wspólnotę, przybył z pielgrzymką do Polski. W środę otrzymał on doktorat honoris causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W uchwale Senatu uczelni wskazano, że Katolicki Uniwersytet Lubelski pragnie w ten sposób

podkreślić oryginalny wkład pana Kiko Argüello w odnowę Kościoła po Soborze Watykańskim II, poprzez prowadzenie oddalonych chrześcijan do biblijnych i liturgicznych źródeł wiary.

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił podczas uroczystości, że

Uniwersytet nie dysponuje większym wyróżnieniem niż doktorat honoris causa. Nadając uroczystym aktem tę pełną symbolicznego znaczenia i wymowy wielką godność, wspólnota akademicka włącza wybranego przez siebie doktora honorowego do swojego grona, do swojej wspólnoty akademickiej

- wyjaśniał rektor KUL.

Dzisiaj tym gestem nasza Alma Mater pragnie wyrazić wdzięczność i szacunek wobec pana Franciszka (Kiko) Argüello za Jego wytrwałe działania podejmowane na rzecz odnowy Kościoła w duchu Soboru Watykańskiego II - za stworzone przez niego dzieło ewangelizacji prowadzące wielu do źródeł wiary

- mówił ks. prof. Dębiński.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Wielki Kanclerz KUL, metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, biskupi recenzenci honorowego doktoratu Zbigniew Kiernikowski i Grzegorz Ryś, biskupi pomocniczy archidiecezji lubelskiej, biskupi z Ukrainy, przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz licznie zebrani przedstawiciele Drogi Neokatechumenalnej z Polski i zagranicy, a także rodzina laureata.

W ramach wizyty Kiko Arguello odbyła się w Lublinie seria wydarzeń z jego udziałem.

Nakładem lubelskiego wydawnictwa „Gaudium” ukazała się książka jego autorstwa pt. „Kerygmat. Z ubogimi w barakach”. Inicjator Drogi Neokatechumenalnej opowiada o jej początkach a także wyjaśnia czym jest kerygmat oraz ‘missio ad gentes’.

Dzieło zawiera osobiste świadectwo Kiko Argüello. Opowiada on o swojej rodzinie, studiach na Akademii Sztuk Pięknych a przede wszystkim o swojej drodze od niewiary do wiary w obecność Boga w jego życiu.

W książce „Kerygmat. Z ubogimi w barakach” zamieszczono także katechezę o „trzech Aniołach” wygłoszoną przez Argüello w Sora we Włoszech, w czerwcu 2012, jeszcze przed rozpoczęciem Roku Wiary.

Ta katecheza jest wołaniem do osobistego nawrócenia, jest w niej skondensowane całe przepowiadanie Ewangelii

– uważa kard. Christoph Schönborn, który napisał do niej komentarz.

Kiko Arguello wziął także udział we Mszy św. w auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Wraz z nim modliła się dwustuosobowa grupa chórzystów i muzyków, członków wspólnot neokatechumenalnych z Hiszpanii i Włoch. Mszy świętej, koncelebrowanej przez 18 kapłanów z różnych krajów m.in. z Peru i Japonii, przewodniczył ks. Diego Sanchez Alcolea, wicerektor Seminarium "Redemptoris Mater" w Galilei. Zebranych powitał ks. dr Jan Miczyński, ojciec duchowny lubelskiego seminarium.

We wprowadzeniu do liturgii Kiko Argüello podkreślił, że ta Eucharystia jest dla zgromadzonych niezbędnym umocnieniem przed duchową walką, jaką w tym mieście była popołudniowa celebracja katechetyczna – koncert symfoniczny „Cierpienie niewinnych”, autorstwa Kiko Arguello.

Na jej miejsce nieprzypadkowo wybrano plac u stóp zamku, który w czasie okupacji nazistowskiej i stalinowskiej był miejscem tortur i śmierci bardzo wielu niewinnych ludzi. Sam teren wokół zamku był przed wojną centrum tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej, która została starta z powierzchni ziemi, a jej mieszkańcy zginęli w hitlerowskich obozach śmierci. Znakiem zwycięstwa nad szatanem, który jest niszczycielem życia, jest Maryja - Niewiasta obleczona w słońce

– mówił.

W krótkiej wypowiedzi dla KAI Argüello tak określił sens swojej pielgrzymki do Polski:

Inaugurujemy ‘most miłości’ pomiędzy narodem żydowskim a Polską dla nowej ewangelizacji świata, która jest tak bardzo potrzebna.

Po Mszy zaprezentowano symfonię "Cierpienie niewinnych". Utwór wykonała stuosobowa orkiestra symfoniczna i chór Drogi Neokatechumenalnej z Madrytu.

Dziś rano egzorcyzmowałem to miasto spoglądając na nie spod stóp Zamku Lubelskiego. Wołałem „Idź precz Szatanie!”. To jest czas duchowej walki! Dziś wołałem nad tym miastem „Zstąp Duchu Święty!”

– mówił do zgromadzonych Kiko Argüello. Pomimo ulewnego deszczu i szalejącej burzy kilka tysięcy osób przybyło na lubelski Plac Zamkowy, by uczestniczyć w wieczornej celebracji symfoniczno-katechetycznej. Na kilka godzin plac stał się miejscem podniosłej i głębokiej modlitwy w hołdzie złożonym wszystkim niewinnie cierpiącym w dziejach świata.

Najdrożsi bracia! Jak można odważyć się na tworzenie muzyki? Czyżby to była moja zarozumiałość? To szczególny hołd Maryi, Matce Boga, cierpiącej wraz ze swoim Synem i narodem wybranym

- mówił. Autor dodał, że jego dzieło jest refleksją nad tajemnicą Krzyża, symbolizującego cierpienie niewinnych ludzi niosących na sobie grzechy innych.

Symfonia stała się hołdem upamiętnienia wszystkich ofiar różnorodnych form przemocy i grzechu: kazirodztwa, męczeństwa ofiar Holokaustu, przymusowego sieroctwa, seksualnego wykorzystywania dzieci, przemocy domowej czy skrajnej nędzy.

Celebracja, skomponowana przez Kiko Argüello w 2011 r., była dotąd wykonywana w wielu miejscach świata: m.in. w Sali Nervi na Watykanie, w Madrycie, w Jerozolimie, w Betlejem, w Domus Galilaeae na Górze Błogosławieństw, w Bostonie, Chicago, Nowym Jorku, w Dusseldorfie.

Przewodniczył jej abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Obecni byli hierarchowie, rabini, przedstawiciele władz samorządowych i środowisk naukowych oraz społeczność żydowska Lublina.

mc,KAI

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych