"Całe życie powtarzam moim żołnierzom, że honor nie polega na >>polec za ojczyznę<<, ale na >>zabić jej wrogów<<. TYLKO U NAS drugi fragment książki "Legion"

Kwatera sztabu 3 Armii Amerykańskiej. Koniec maja 1945 roku

Major Gilbert i podpułkownik Zub-Zdanowicz wchodzą po szerokich schodach eleganckiej, secesyjnej willi. Gilbert znów jest w mundurze. Gwar, ruch. W górę i dół biegają oficerowie amerykańscy, pozdrawiając się hałaśliwie. Na korytarzu krzyżują się dźwięki dochodzące przez otwarte drzwi pomieszczeń. Skoczna muzyka. Wiadomości radiowe. Transmisja sportowa. Na ścianach obszernego holu wiszą portrety Wittelsbachów i Habsburgów. Pod nimi skrzynka z coca-colą. Obok duża, korkowa tablica upstrzona rojem poprzypinanych pineskami kartek. Uwagę Zęba przyciąga plakat filmowy.

 

It Happened Tomorrow

 

Zatrzymuje się i nie czyta, tylko patrzy. Wojna się skończyła. Ale kino.

- Idziemy! – Gilbert pociąga go za łokieć. – Widziałem to, komedia. Wyobraź sobie, facet znajduje gazetę, w której są wiadomości z następnego dnia. No wiesz, „zdarzyło się jutro”. To tutaj. – Wchodzą do obszernego sekretariatu. – Lucy! Jesteśmy umówieni z generałem. – Gilbert uśmiecha się do skromnie ubranej kobiety, która mogłaby być jego matką.

- Wiem, wiem. Macie tylko pięć minut, Rob. – Panna, czy pani Lucy otwiera im drzwi gabinetu.

 

George Smith Patton wyglądał na sześćdziesiąt lat i dokładnie tyle miał. Ogorzałą twarz przecinały jasne zmarszczki, ślad po mrużeniu oczu w ostrym słońcu. Spłowiałe, krzaczaste brwi. Cztery generalskie gwiazdki na kołnierzyku koszuli i równo dociśnięty węzeł piaskowego krawatu.

- Podpułkownik Ząb Zub-Zdanowicz, szef sztabu Brygady Świętokrzyskiej NSZ – zameldował się Ząb.

Patton kiwnął głową i stał chwilę bez ruchu, wpatrując się w Zdanowicza. Po czym zrobił dwa kroki w przód i wyciągnął do niego rękę.

– Wyruchaliście Sowietów i Niemców. Gratuluję! – Uśmiechnął się szeroko i potrząsnął dłonią Zęba. – Całe życie powtarzam moim żołnierzom, że honor nie polega na „polec za ojczyznę”, ale na „zabić jej wrogów”. – Klepnął Zdanowicza w plecy tak nieoczekiwanie, że Ząb mało się nie zachwiał. Patton roześmiał się.

- Pyszne! Pyszne! Wężowa Unia?

- Związek Jaszczurczy – poprawił generała podpułkownik, choć to akurat nie bawiło go ani trochę.

- Sprawy wyglądają tak, że nasi brytyjscy sojusznicy nie chcą powiększać waszej armii na Zachodzie, więc będą przeciwni wcieleniu was do korpusu generała Andersa. Ich argumentacja o końcu wojny to oczywista bzdura. Po prostu wszyscy srają na baczność przed Stalinem. Ja nie, żeby była jasność.

- Nie wątpię – skinął głową Zdanowicz, zwłaszcza że generał stanął właśnie w rozkroku, na szeroko rozstawionych nogach i założył ręce na plecy.

- Sowieci chcą waszą Brygadę pożreć żywcem i próbują się do was dobrać na tysiąc sposobów. Prawdopodobnie postawią na „kolaborację z Hitlerem”. Czeskie władze pójdą im na rękę.

- Mamy świadomość, że Czesi są pod całkowitą kontrolą NKWD. Było już kilka incydentów sprowokowanych przez miejscowych.

- Ja was nie oddam – nieoczekiwanie oświadczył generał. – Po pierwsze, wbrew politykom widzę konieczność wojny ze Stalinem. Po drugie, jeśli do niej dojdzie, to oddziały złożone z narodów podbitych dzisiaj przez Sowietów, czy też, jak wolą nasi przywódcy, objętych ich wpływem, będą stanowiły szpicę zachodniej armii wyzwalającej swe kraje. Po trzecie, w żadnym wypadku nie możecie wrócić. Tak więc podtrzymuję: nie oddam Brygady Świętokrzyskiej. Po moim trupie!

- Żeby pan generał nie wykrakał! – zażartował Ząb.

Patton wyciągnął palec i skierował w jego stronę, jakby chciał Zdanowicza ukłuć w oko. Ale rozmyślił się i zamiast tego podrapał się w lewą brew.

- Pojedynek na szable? – zapytał.

- Wygrany! – uśmiechnął się Ząb i poruszył przeciętą brwią.

Przerwało im ciche pukanie i skrzypienie otwieranych drzwi. Przez szparę w nich wsunęła się głowa panny lub pani Lucy. Przewróciła oczami i postukała palcem w zegarek na swym nadgarstku.

- The end – szepnęła.


Pierwszy fragment wydanej przez wydawnictwo Zysk i S-ka książki „Legion” Elżbiety Cherezińskiej o Brygadzie Świętokrzyskiej opublikowaliśmy tutaj.

Dzieło to pojawi się w księgarniach 1 lipca. Polecamy!


Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.