Skowroński: „Wiemy jak trudno jest wypełniać misję niezależnego dziennikarstwa.” Pogotowie Dziennikarskie SDP

radiownet.pl
radiownet.pl

Szanowni Państwo,

Z radością pragnę poinformować, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z funduszy szwajcarskich, rozpoczyna właśnie funkcjonowanie Pogotowia Dziennikarskiego dla mediów lokalnych i obywatelskich.

Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest wypełniać misję niezależnego dziennikarstwa w lokalnych społecznościach. Wiemy, w jaki sposób wielu urzędujących wójtów czy burmistrzów usiłuje zamykać usta niepokornym przedstawicielom mediów, którzy pragną uprawiać swój zawód w sposób etyczny. Dlatego postanowiliśmy skierować naszą pomoc właśnie do takich osób.

Część z Państwa, która uczestniczyła w Dniu Gazet Lokalnych w SDP 29 maja już wie, na czym polegać będzie nasza działalność (sprawozdanie filmowe znajduje się na stronie internetowej sdp.pl). Tym niemniej, pozwolę sobie jeszcze raz przybliżyć Państwu cele naszego projektu i zachęcić do współpracy przy jego realizacji.

Już w pierwszych dniach lipca ruszy portal internetowy Niezależnej Informacji Lokalnej – Pogotowie Dziennikarskie, na którym publikowane będą artykuły dotyczące Waszych miejscowości. Chcemy w pierwszej kolejności umieszczać tu materiały, które nie mogły ukazać się w lokalnych mediach, z powodu nacisków ze strony miejscowej władzy lub innych uwarunkowań uniemożliwiających ich publikację w macierzystych redakcjach. Chcemy także przedrukowywać najciekawsze materiały, znajdujące się w prasie lokalnej oraz wspólnie z Państwem przygotowywać publikacje dotykające rozmaitych lokalnych problemów związanych z funkcjonowaniem władzy publicznej. Zachęcamy do współpracy z nami – artykuły, które powstaną w ramach NIL będą opłacane.

Ponadto, dzięki działalności naszego Pogotowia Dziennikarskiego, udzielane są stałe porady prawne oraz eksperckie, dziennikarskie. Nasi prawnicy – Michał Jaszewski oraz Artur Wdowczyk – pomagają znaleźć właściwe rozwiązania prawne w różnych sprawach, napisać pismo procesowe lub odpowiedzieć na wniosek o sprostowanie. Na miarę możliwości pomogą także w sprawach sądowych. Aktualną informację o dyżurach zawsze znajdą Państwo na stronie internetowej sdp.pl, a po uruchomieniu portalu pogotowiedziennikarskie.pl, także i na nim.

Podobnie, dowiecie się także o terminach dyżurów eksperckich, świadczonych przez doświadczonych dziennikarzy związanych ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Jadwiga Chmielowska, Stefan Truszczyński, Andrzej Stawiarski i Tomasz Szymborski podpowiedzą, jak założyć portal internetowy, wypromować nowe medium albo przygotować trudny materiał śledczy.

To nie wszystko. W ramach naszego projektu zrealizujemy też konkurs dla Mediów Lokalnych i Obywatelskich, który ogłosimy tuż po wakacjach, a także zorganizujemy trzy konferencje szkoleniowe w miejscowościach na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego, podczas których promować będziemy nowe, założone przez Was tytuły prasowe.

Nasz projekt, który nosi tytuł „Wzmocnienie mediów lokalnych i obywatelskich sprawujących społeczną kontrolę nad działaniami władz i instytucji publicznych”, realizowany będzie do 30 września 2014 r. Jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu: Edyta Żyła, tel. 509 411 225, e-mail: edyta_zyla@o2.pl.

Serdecznie zapraszam do współpracy z Pogotowiem Dziennikarskim!

Krzysztof Skowroński,
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Porady dla dziennikarzy

Chcesz założyć własną gazetę albo portal internetowy i zastanawiasz się, jak to zrobić? Zamierzasz przeprowadzić dziennikarskie śledztwo i potrzebujesz rady bardziej doświadczonego kolegi po fachu? – na twoje maile i telefony czekają dziennikarze, którzy poradzą ci, jak to zrobić.

Na pytania dziennikarzy lokalnych i obywatelskich, którzy chcieliby skorzystać z merytorycznego wsparcia, odpowiadać będą osoby związane ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Wszystkie mają za sobą wiele lat pracy w mediach, w tym na stanowiskach kierowniczych oraz szeroką wiedzę na temat mechanizmów rządzących tą branżą. Ich rolą jest udzielanie wszelkiego merytorycznego wsparcia – poradzą, jak tworzyć nowe media, jak je promować i jak zdobywać reklamodawców, jak pozyskiwać informacje i jak je przekazywać, by Czytelnicy, Słuchacze i Widzowie chcieli nas czytać, słychać i oglądać.

Dyżury pełnią:

Jadwiga Chmielowska:
14 czerwca godz. 16-18
19, 20, 21 czerwca, godz. 16-18
26, 27 czerwca, godz. 16-18
Tel. 505 054 344, e-mail: chmielowskajadwiga@gmail.com

Stefan Truszczyński:
12 czerwca godz. 15-17
14 czerwca godz. 15-17
17, 19 czerwca – godz. 15-17
24, 25 czerwca – 15-17
Telefon: 22 827 87 20, e-mail: sdp@sdp.pl

Andrzej Stawiarski:
14 czerwca godz. 14-16
18, 19, 20, 21 czerwca, godz. 14-16
26 czerwca, godz. 14-16
Telefon: 516 071 123, e-mail: andrzejstawiarski@gmail.com

Tomasz Szymborski:
13 czerwca godz. 10-12
17, 18 czerwca, godz.10-12
24, 25, 26 czerwca, godz. 10-12
Telefon: 504 470 805, e-mail: katowice.sdp@gmail.com

Jadwiga Chmielowska – dziennikarka, publicystka, działaczka społeczna, w okresie PRL redaktorka pism drugiego obiegu (wydano z nią list gończy - lata 1982-90). Po 1990 r. pracowała między innymi dla: Biuletynu Instytutu Obywatelskiego; Uncaptive Minds; Fortuny; Dziennika Zachodniego, Super Expressu, TVP, TV Niepokalanów II. Organizowała konferencje w obronie publicznych  mediów regionalnych. Jest autorką programów historycznych dotyczących najnowszej historii Polski. Odznaczona między innymi Krzyżem  Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007 r.) oraz Medalem  Orderu za zasługi dla Litwy (2009 r.  - za walkę z komunizmem we wszystkich republikach ZSRR i niepodległość Litwy). W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich od 1994. Ocenie skarbnik Zarządu Głównego SDP.

Stefan Truszczyński – dziennikarz, publicysta, komentator, przez lata związany z TVP, gdzie był między innymi redaktorem i prowadzącym  tygodnik telewizyjny „Panorama”, „Banki Miast”, „Studio otwartych drzwi”. Członek „Solidarności”, zwolniony z TVP w stanie wojennym. Po 1989 r. m.in. dyrektor Oddziału Warszawskiego TVP oraz dyrektor I Programu TVP. Przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów na żywo z najbardziej znanymi ludźmi w Polsce, zrealizował reportaże i filmy dokumentalne z kilkunastu krajów. Kilkakrotnie korespondent wojenny (m.in. w Chorwacji). Otrzymał wiele nagród za cykle reportaży - z wojny w Chorwacji (grudzień 1991 roku); za 11-odcinkowy cykl półgodzinnych filmów dokumentalnych o polskich misjach katolickich w Kanadzie, Peru, Brazylii, Zairze, Kenii, Zambii, RPA i na Madagaskarze. W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich od 1967 r. Od 2005 r. – sekretarz generalny SDP.

Andrzej Stawiarski – w latach 1991-2007 dziennikarz Gazety Wyborczej – oddział Kraków, od 2009 redaktor naczelny miesięcznika KAPITAŁOWY. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 2003 r., prezes oddziału krakowskiego SDP (2005-2008, 2008 – 2011), członek komisji statutowej.

Tomasz Szymborski - pracował w „Rzeczpospolitej" i gazecie „Dziennik. Polska Europa Świat". Laureat Nagrody Watergate SDP za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego  (2003 r.). Stypendysta The International Visitor Leadership Program (IVLP), organizowanego przez Departament Stanu USA.  Prezes Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Katowicach, przewodniczący Komisji Interwencyjnej SDP w Warszawie.

 

Pomoc prawna dla dziennikarzy

Otrzymałeś pismo procesowe i zastanawiasz się, jak na nie odpowiedzieć? Lokalna władza domaga się usunięcia niewygodnych dla niej komentarzy z portalu internetowego? Chcesz się upewnić, czy twój artykuł nie narusza niczyich dóbr osobistych? – zwróć się do naszych prawników, którzy pomogą ci znaleźć właściwe rozwiązanie.

Prawnicy – Michał Jaszewski oraz mecenas Artur Wdowczyk - oferują swoją pomoc w ramach uruchomionego przez SDP Pogotowia Dziennikarskiego. Inicjatywa ta zagwarantować ma wszechstronne wsparcie dla dziennikarzy mediów lokalnych i obywatelskich – zarówno prawne, jak i merytoryczne, dziennikarskie.

Dziennikarzy, zainteresowanych pomocą prawną prosimy o kontakt:

Michał Jaszewski
Artur Wdowczyk
10, 11, 13 czerwca, godz. 17.15-20
19, 20, 21 czerwca, godz. 17.15-20
24, 25, 27 czerwca, godz. 17.15-20

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Ul. Foksal 3/5
Warszawa, II piętro, pokój 18
e-mail: prawnik@sdp.pl
22 827 87 04
11, 12, 14 czerwca, godz. 15-17
18, 19, 21 czerwca, godz. 15-17
25, 26, 28 czerwca, godz. 15-17

Wdowczyk Kancelaria Adwokacka
Al. Rzeczypospolitej 2 lok. 10
02-972 Warszawa
tel: 22 651 55 54, fax:22 651 64 09
e-mail: biuro@awdowczyk.pl

Osoby zainteresowane pozostałymi działaniami Pogotowia Dziennikarskiego prosimy o kontakt z koordynatorką projektu – Edytą Żyłą, tel. 509 411 225, e-mail: edyta_zyla@o2.pl

Pogotowie Dziennikarskie działa w ramach projektu „Wzmocnienie mediów lokalnych i obywatelskich sprawujących społeczną kontrolę nad działaniami władz i instytucji publicznych”, który realizowany będzie do 30 września 2014 r.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...