Wszędzie ten patriotyzm… - „Bliżej” pod lupą Dworaka – czytaj w najnowszym numerze „Sieci”

Fot. YouTube
Fot. YouTube

W najnowszym numerze „Sieci” publikujemy opracowanie raportu na temat programu „Bliżej” przygotowanego przez prof. Ireneusza Krzemińskiego na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Grupa naukowców pracująca pod kierunkiem prof. Krzemińskiego uznała, iż program Jana Pospieszalskiego prezentuje radykalne treści, jest stronniczy i dominuje w nim światopogląd katolicko – narodowy.

Celem monitoringu programu Pospieszalskiego było stwierdzenie, na ile prezentuje on rzetelny warsztat dziennikarski z punktu widzenia programu informacyjno – publicystycznego.

Nade wszystko chodzi tu o to, czy i na ile argumentacja, jaką stosują dziennikarze (w tym wypadku głównie jeden dziennikarz, twórca i gospodarz programu), była pozbawiona ukrytych znaczeń i oddziaływań

– czytamy w opracowaniu prof. Krzemińskiego.

W badanym programie można wyróżnić kilka powtarzających się wątków tematycznych. Najważniejszym z nich jest z pewnością kwestia polskiej niepodległości i suwerenności. (…) Polska jawi się jako państwo przeżarte patologiami życia publicznego, skorumpowane, poddane wpływom agentury i w którym większość mediów nie daje obiektywnego obrazu rzeczywistości. (…) Jeden z monitorowanych odcinków programu poświęcony został zagrożeniom wewnętrznym: tłumieniu wolności słowa, swobód obywatelskich, lekceważeniu demokracji, które przypisane zostały obecnej władzy. Ten dobór wątków tematycznych i ich interpretacja tworzy spójny obraz, jednoznacznie niekorzystny dla obecnej władzy

- stwierdzają autorzy monitoringu.

Konkluzja raportu? Zdaniem prof. Krzemińskiego należy

Zalecić kierownictwu TVP zadbanie o przygotowanie analogicznego – analogicznych – programów, propagujących inne treści polityczne i światopoglądowe, niemniej ważne dla współczesnej Polski niż narodowo-katolicka orientacja wyrażana i propagowana przez Jana Pospieszalskiego. Powstanie programu, stanowiącego stosowną >>przeciwwagę<< programu >>Bliżej<< w postaci programu pokazującego to samo, co Jan Pospieszalski, ale w wielowymiarowy, różnorodny sposób, z wieloma możliwymi podejściami i punktami widzenia na dyskutowany temat – wydaje się być uzasadnionym postulatem, który KRRiT mogłaby skierować do władz telewizji publicznej

– podsumowuje swój raport socjolog.

Tymczasem jak na razie – zapewne w ramach dbałości o zachowanie pluralizmu w mediach - program Jana Pospieszalskiego zniknął z ramówki TVP.

Więcej o raporcie prof. Ireneusza Krzemińskiego już wkrótce na portalu wPolityce.pl.

az

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl:"Czy Jeszcze Warto Rozmawiać?"

autorzy:Jan Pospieszalski, Paweł Nowacki, Maciej Pawlicki, Sylwia Krasnodębska

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...

Redaktor Naczelna: Marzena Nykiel

Zespół: Krzysztof Bałękowski, Wojciech Biedroń, Adam Kacprzak, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Karpowicz, Kamil Kwiatek, Aleksander Majewski, Adam Stankiewicz, Weronika Tomaszewska, Anna Wiejak.

Autorzy: Łukasz Adamski, Piotr Cywiński, Krzysztof Feusette, Grzegorz Górny, Edyta Hołdyńska, Jerzy Jachowicz, Aleksandra Jakubowska, Stanisław Janecki, Dorota Łosiewicz, Maja Narbutt, Maciej Pawlicki, Andrzej Potocki, Marek Pyza, Aleksandra Rybińska, Marcin Wikło.

Używasz przestarzałej wersji przeglądarki Internet Explorer posiadającej ograniczoną funkcjonalność i luki bezpieczeństwa. Tracisz możliwość skorzystania z pełnych możliwości serwisu.

Zaktualizuj przeglądarkę lub skorzystaj z alternatywnej.