Wstrząsający raport: połowa rodziców, którzy posłali 6-latki do szkoły żałuje swojej decyzji. „Dzieci przeżywają nasilony lęk”

fot. PAP/Radek Pietruszka
fot. PAP/Radek Pietruszka

Problemy przeważnie dotyczyły relacji rówieśniczych wynikających z różnicy wieku. Co siódmy rodzic przyznał, że jego dziecko płacze bądź przeżywa nasilony lęk w związku z koniecznością wyjścia do szkoły

– pisze „Rzeczpospolita”, która dotarła do raportu o gotowości sześcioletnich dzieci do rozpoczęcia edukacji szkolnej.

Z badania wynika, że ok. połowa rodziców (57,6 proc. w mniejszych miejscowościach; 47 proc. w większych ośrodkach), którzy zdecydowali się posłać sześcioletnie dziecko do szkoły, dziś nie podjęłaby takiej decyzji.

Co trzeci rodzic zauważył u swojego dziecka „liczne problemy adaptacyjne" wynikające z wejścia do szkolnej rzeczywistości – częściej ten problem występuje w większych miastach

– ustalono w raporcie „Eksperyment – sześciolatki w szkole w ocenie rodziców i nauczycieli" przeprowadzonym przez  Pedagogium Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie.

Jak zaznacza „Rz”, obserwacje rodziców potwierdzali nauczyciele. Wskazywali m.in., że  „sześciolatki są mało odporne emocjonalnie, a ich tempo pracy jest bardzo wolne, co nie służy utrzymaniu ciągłości lekcji".

Badanie przynosi jeszcze jeden wniosek na temat reformy. Otóż prawie jedna czwarta rodziców przyznała, że zdecydowała się posłać dziecko wcześniej do szkoły na skutek rządowej kampanii, która przekonywała o dobrym przygotowaniu szkół do pracy z 6-latkami. Dziś są rozczarowani stopniem spełnienia tych obietnic. Połowa rodziców narzeka na szkolną infrastrukturę, jedna trzecia na jakość pracy pedagogów

– dodaje gazeta.

Najwyraźniej raport nie dotarł do premiera Donalda Tuska i minister edukacji Krystyny Szumilas, którzy nadal upierają się przy eksperymentowaniu na sześciolatkach.

JUB/”Rz”.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------

Jeśli wychowanie jest dla Ciebie ważnym wyzwaniem, zapraszamy do wSklepiku.pl

gdzie można znaleźć wiele wartościowych pozycji na ten temat.

 

Komentarze

Liczba komentarzy: 0