Jarosław Gowin kontynuuje debatę o naprawie partii. Teraz jednak przeniósł ją do internetu. Przygotował ankietę, na podstawie której skonstruuje swoje wystąpienie na zbliżającej się konwencji PO.


Jak informuje "Rzeczpospolita" dwa tygodnie po rozesłaniu listu do członków Platformy Obywatelskiej,  Jarosław Gowin  pod adresem www.jakaplatforma.org uruchomił ankietę skierowaną do członków i sympatyków PO. Jak tłumaczy  jest to kolejny krok w celu wywołania debaty programowej w Platformie Obywatelskiej.

– Każdej partii rządzącej grozi zsunięcie się na pozycje bezideowej partii władzy. A w dodatku polska polityka jest w takiej fazie, że potrzebuje nowych koncepcji programowych. Dotychczasowe straciły moc i nie potrafią np. zaradzić w tej chwili nasilającym się negatywnym konsekwencjom kryzysu gospodarczego

– tłumaczy były minister sprawiedliwości w rozmowie z "Rzeczpospolitą".


Gowin przygotował 21 pytań dotyczących programu PO.

Jak pisze Rz: odpowiedzi mają mu posłużyć przed planowanym zjazdem Platformy jako głos w dyskusji nad jej przyszłością. Gowin, który zajmuje się pisaniem nowego programu PO, chce też sprawdzić, na ile jego poglądy są zbieżne z tym, czego oczekują członkowie i sympatycy Platformy.

 

Pytania w ankiecie dotyczą ustroju, edukacji czy polityki prorodzinnej. Odnoszą się również do programu wyborczego Platformy z poprzednich wyborów. Gowin pyta o zmniejszenie liczby posłów o połowę, jednomandatowe okręgi wyborcze do Sejmu, likwidację Senatu czy likwidację finansowania partii z budżetu państwa, bezpośrednie wybory starostów powiatów i marszałków województw. Pyta też o to, czy po zebraniu 0,5 mln podpisów referenda powinny się odbywać obowiązkowo.

- wylicza dziennik.

W części zatytułowanej „Rodzina i Wartości" ankieta dotyczy możliwości odbierania przez państwo dzieci rodzinom ze względu na trudną sytuację materialną, zwiększenia przywilejów podatkowych dla rodzin, wprowadzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin czy zrównania praw par homoseksualnych z przywilejami, jakimi cieszą się małżeństwa.


Gowin  pyta też o aktualność obietnicy jednolitej stawki 15 proc. podatku CIT, PIT i VAT czy o redukcję o 
10 proc. zatrudnienia w administracji publicznej;  o wprowadzenie podatku obrotowego dla banków i hipermarketów, likwidację OFE, zrównanie systemu emerytalnego dla wszystkich obywateli i dalsze otwierania dostępu do regulowanych zawodów. Dopytuje również o budzącą wiele kontrowersji reformę pilotowaną przez MEN – czyli obniżenie wieku szkolnego.

Były minister nadal nie ujawnia czy będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego Platformy, choć jak twierdzi - decyzję już podjął.

ansa/ Rz
.

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------

Tylko wSklepiku.pl do nabycia:Kubek wPolityce.pl

Elegancki kubek z logotypem wPolityce.pl i specjalnie wykonanym rysunkiem znakomitego artysty Andrzeja Krauzego.