Zdaniem Niemców emisja w TVP antypolskiego filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" ma służyć polskiemu "sprawdzianowi dojrzałości i odpowiedzialności za historię"

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Mniej więcej już wiadomo, do czego posłuży w polskiej telewizji publicznej emisja niemieckiej propagandówki „Nasze matki, nasi ojcowie”, w której żołnierzy Armii Krajowej przedstawiono jako antysemitów. Ma to być „polski sprawdzian dojrzałości i odpowiedzialności za historię”.

Gdzie i od kogo dostaliśmy tego rodzaju wskazówkę? Właśnie zakończyły się we Wrocławiu „Polsko-Niemieckie Dni Mediów”. Dyskutowano na nich o „źródłach napięć między Polakami a Niemcami”.

Relacjonując panel Barbara Cöllen, dziennikarka rządowej stacji niemieckiej „Deutsche Welle“ opisała m.in dyskusje na temat polskich reakcji na niemiecki film pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”, obrażający polskich żołnierzy AK.

Redaktor Cöllen napisała:

Panuje przekonanie, że emisja filmu wywoła dyskusję na ważny temat. Wskazywano, ze Polacy i Niemcy potrzebują takich sprawdzianów swej dojrzałości i odpowiedzialności za historię.

Szkoda, że pracownica „Deutsche Welle” nie wskazała autora tego sformułowania. A może to jej własna kompilacja? Tak czy inaczej wygląda na to, że „Nasze matki, nasi ojcowie” ma rozpocząć w Polsce dyskusję na temat antysemityzmu w organizacji walczącej przeciwko agresorowi niemieckiemu m.in. w obronie obywateli polskich pochodzenia żydowskiego.

No, bo skoro, także my obok Niemców, potrzebujemy:

sprawdzianów swej dojrzałości i odpowiedzialności za historię.

Powinno się unikać dużych słów w polemice. Jednak próby zrównania „sprawdzianów  dojrzałości i odpowiedzialności za historię” – jednakowo u Polaków i Niemców, w domyśle za drugą wojnę światową - wyglądają na zwykłą łobuzerię.

Paradoksalnie zachęta do „sprawdzianu dojrzałości i odpowiedzialności za historię u Polaków" padła podczas dyskusji, która miała rozstrzygnąć problem „napięć między Polakami a Niemcami”. Jednak Barbara Cöllen nie napisała nic o próbach rozładowania tego napięcia poprzez wyjaśnienie panelistów, skąd bierze się w mediach niemieckich narracja o „polskich obozach zagłady”. Czyżby ominięcie tego problemu także wiązało się z jakimś polskim „sprawdzianem dojrzałości i odpowiedzialności za historię”?

RELACJA Z POLSKO-NIEMIECKICH DNI MEDIÓW WE WROCŁAWIU.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Do prezesa TVP: „Czy nie urąga przyzwoitości, wyświetlać film szkalujący własnych widzów?” List otwarty ws. paszkwilu ZDF

 

---------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

Poznaj historię wielkich ludzi!

Polecamy wSklepiku.pl:"Batalion Ak Kiliński Dokumenty z Powstania Warszawskiego"

autorzy:Maria Anna Wieczorkiewicz, Bartosz Nowożycki

Cenne źródło pozwalające poznać bojową drogę jednego z najsłynniejszych i najdzielniejszych oddziałów Powstania Warszawskiego wsławionego m.in. zdobyciem gmachu Prudientalu, Pasty, Poczty Głównej... Zbiór 102 niepublikowanych dokumentów wytworzonych w toku Powstania Warszawskiego przez komendę batalionu Armii Krajowej "Kiliński" i poszczególne oddziały wchodzące w jego skład.

 

Autor

Wesprzyj patriotyczne media wPolsce24.tv Wesprzyj patriotyczne media wPolsce24.tv Wesprzyj patriotyczne media wPolsce24.tv

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych