Producentami będziemy wszyscy – autorzy filmu „Smoleńsk” o swoim dziele

fot. Blogpress
fot. Blogpress

To wy jesteście strażnikami pamięci o Prezydencie i o tych pozostałych wielkich, wspaniałych Polakach, którzy zginęli 10 kwietnia pod Smoleńskiem

– tak podczas spotkania z autorami filmu „Smoleńsk” reżyser Antoni Krauze dziękował uczestnikom VIII Zjazdu Klubów Gazety Polskiej za ich patriotyczne zaangażowanie. W spotkaniu wzięli też udział producent Maciej Pawlicki i prezes Fundacji Smoleńsk 2010 Jan Polkowski. Spotkanie poprowadził Jerzy Kenig z Klubu Gazety Polskiej w Kielcach. Zebrani mieli też okazję zobaczyć pierwszy publiczny pokaz krótkiego zwiastuna wprowadzającego w klimat filmu.

 

 

22 Jan Polkowski, Antoni Krauze i Maciej Pawlicki - 2

Reżyser Antoni Krauze poinformował, że film znajduje się w fazie realizacji, ekipa jest już po tak zwanych zdjęciach uciekających, odnoszących się do dnia 10 kwietnia 2010 roku (zdjęcia uciekające to materiały dotyczące ujęć sezonowych, które są w filmie wykorzystywane jako przebitki, tło czy podkład pod efekty specjalne. Jeśli film jest kręcony np. latem, ale są potrzebne przebitki zimowe, wykorzystuje się zdjęcia uciekające zrobione zimą). Chodziło o to, żeby trafić na taką samą pogodę, jaka była tamtego tragicznego dnia. Zdjęcia nakręcono w kwietniu 2013 roku, a lotnisko Smoleńsk-Siewiernyj odtworzono na byłym lotnisku wojskowym w Bielsku Podlaskim, gdzie zrekonstruowano także barak służący za wieżę na oryginalnym lotnisku. W trzecią rocznicę tragedii smoleńskiej zrealizowano też zdjęcia na Krakowskim Przedmieściu. Są to między innymi ujęcia do scen finalnych filmu, bowiem reżyser nie przesądzając o ostatecznym kształcie dzieła, chce je zakończyć akcentem dającym nadzieję, a taką nadzieję znajduje w odbywających się dziesiątego dnia każdego miesiąca uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy, a w szczególności w obchodach rocznicowych.

25 Maciej Pawlicki

Producent, znany publicysta Maciej Pawlicki podkreślił, że film będzie tworzony z ogromnym pietyzmem zarówno od strony scenograficznej jak i realizatorskiej. Dodał, że twórców czeka jeszcze ogromna praca, ale ekipa została już zbudowana a w scenariuszu dokonywane są końcowe poprawki (wśród autorów są również publicyści z Gazety Polskiej, na przykład Tomasz Łysiak). Trwa też zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu, zatem jego producentami będziemy my wszyscy.

Odnosząc się do plotek dotyczących odmowy współpracy ze strony środowiska aktorskiego Maciej Pawlicki oświadczył, że często gdy autorzy zwracają się do jakiegoś aktora z propozycją zagrania w filmie i ten nie decyduje się na współpracę lub się waha, potem na jego miejsce pojawia się ktoś znacznie lepszy. Nie ma więc żadnych poważnych przeszkód, a film rozwija się wedle planu. W odpowiedzi na jedno z pytań dotyczących tej samej sprawy Antoni Krauze dopowiedział później, że obsada aktorska jest w zasadzie skompletowana, jednak na razie nie podaje się jej do publicznej wiadomości, by nie narażać aktorów na ostracyzm.

23 Jan Polkowski

Prezes Fundacji Smoleńsk 2010 wybitny poeta i prozaik, autor rewelacyjnej powieści „Ślady Krwi” Jan Polkowski dodał, że na robienie filmów patriotycznych, takich jak „Generał Nil” o zamordowanym przez bezpiekę dowódcy Kedywu generale Auguście Emilu Fieldorfie, pieniądze się w Polsce obecnie znajdują, można znaleźć sponsorów i inwestorów. Jednak twórcy filmu zdecydowali się na powołanie fundacji i przyjęcie formuły społecznej, bowiem uważali, że pierwszy film będący filmem narodowym i współtworzący narodowego ducha nie powinien powstawać bez udziału narodu. Pisarz podkreślił, że nie istnieje zagrożenie filmu od strony finansowej, ale każda złotówka pochodząca ze zbiórki społecznej jest symbolem odbudowywania polskiego ducha.

Premiera filmu „Smoleńsk” odbędzie się 10 kwietnia 2014 roku, w czwartą rocznice tragedii smoleńskiej, co solennie obiecał zebranym reżyser.

Relacja: Emaus, Włodzimierz Sobczyk

26 Krauze

24 Polkowski, Krauze, Pawlicki - 2

http://www.blogpress.pl/node/16833

Autor

Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie Klikasz i czytasz tygodnik Sieci na telefonie

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...