W świątyniach w Watykanie i w czterech tysiącach diecezji na całym świecie odbyła się o tej samej porze godzinna adoracja eucharystyczna. W Bazylice Świętego Piotra nabożeństwu przewodniczył papież Franciszek.
W Ogólnoświatową Adorację Eucharystyczną pod hasłem „Jeden Pan, Jedna wiara” włączyli się katolicy całego świata, by w łączności z papieżem modlić się za Kościół, ofiary wojen i przemocy oraz tych, którzy przeżywają niepewność ekonomiczną. Jak podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Salvatore Fisichella – taka adoracja odbyła się po raz pierwszy w dziejach Kościoła i dlatego można to wydarzenie określić jako "historyczne". Zorganizowano ją w ramach obchodów Roku Wiary.
W poszczególnych krajach, ze względu na różnicę czasu, wierni zgromadzili się w różnych porach dnia. Na wyspach Samoa było przed świtem w poniedziałek, w Korei Południowej zapadła noc z niedzieli na poniedziałek.
Na godzinę cały Kościół na świecie zatrzyma się
- mówił wcześniej przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, arcybiskup Rino Fisichella.
To postój po to, by nabrać tchu w tym tak trudnym momencie historii
- dodał wyjaśniając znaczenie inicjatywy.
W trakcie adoracji modlono się w intencjach sformułowanych przez papieża: za Kościół na całym świecie, "aby był święty i nieskalany", o jego zaangażowanie na rzecz miłosierdzia oraz za tych, którzy "doświadczają cierpienia nowego zniewolenia i są ofiarami wojen, handlu ludźmi i narkotykami oraz pracy niewolniczej, za dzieci i kobiety, znoszące wszelkie formy przemocy".
Oby ich ciche wołanie o pomoc obudziło czujność Kościoła, aby wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego nie zapomniał o wielu braciach i siostrach pozostawionych na pastwę przemocy. Ponadto za tych wszystkich, którzy przeżywają niepewność ekonomiczną, szczególnie bezrobotnych, osoby starsze, imigrantów, bezdomnych, więźniów i doświadczających marginalizacji
- tak intencje modlitwy przedstawił Watykan zapowiadając adorację.
W trakcie nabożeństwa w bazylice watykańskiej z udziałem kardynałów i biskupów oraz rzymskiego duchowieństwa i wiernych Franciszek nie wygłosił przemówienia. Odczytywano słowa modlitw Jana XXIII, Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Adorację zakończył akt pokuty za bluźnierstwa.
Dzisiejsza adoracja z okazji Roku Wiary odbywała się równolegle we wszystkich katedrach świata oraz w wielu kościołach parafialnych i kaplicach. Na wyspach Pacyfiku była to godzina 5 rano, w Wietnamie 22.00, a na Papui Nowej Gwinei 1 lub 2 w nocy.
Ojciec Święty sformułował dwie intencje tego wydarzenia:
1. Za Kościół na całym świecie, a dziś zjednoczony na adoracji Najświętszego Sakramentu. Niech Pan czyni go zawsze posłusznym słuchanemu Słowu Bożemu, aby ukazywał się światu zawsze jako „chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany" (Ef 5,27). Oby Słowo zbawcze przez wierne głoszenie rozbrzmiewało jako niosące miłosierdzie i pobudzające do ponownego zaangażowania w miłości, aby nadać pełen sens bólowi, cierpieniu i jako przywracające radość i pogodę ducha.
2. Za tych, którzy w różnych częściach świata doświadczają cierpienia nowego zniewolenia i padli ofiarami wojen, handlu ludźmi, narkotykami oraz pracy niewolniczej, za dzieci i kobiety, znoszące wszelkie formy przemocy. Oby ich ciche wołanie o pomoc obudziło czujność Kościoła, aby wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego nie zapomniał o wielu braciach i siostrach wydanych na pastwę przemocy. Ponadto za tych wszystkich, którzy przeżywają niepewność ekonomiczną, szczególnie bezrobotnych, osoby starsze, imigrantów, bezdomnych, więźniów i doświadczających marginalizacji. Niech modlitwa Kościoła i jego czynne dzieło solidarności będzie dla nich pocieszeniem i wsparciem w nadziei, mocą i odwagą w obronie godności człowieka.
KAI/PAP/mall
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/158858-pierwsze-takie-wydarzenie-w-dziejach-kosciola-wierni-na-calym-swiecie-zatrzymali-sie-na-godzine-na-wspolnej-adoracji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.