Tytuł konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, która rozpocznie się 6 czerwca o godzinie 14 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego to nie tylko dobrze wyglądające na plakatach hasło, ale przede wszystkim ważne pytanie, na które wspólnie z zaproszonymi prelegentami i zgromadzoną publicznością postarają się odpowiedzieć organizatorzy. Dlaczego? Bo pytania o myśl to pytania fundamentalne, które nie tylko warto, ale również należy stawiać.
Myślowy fundament
Myśl, czy jesteśmy tego świadomi czy też nie, jest zwierciadłem w którym - być może czasem krzywo - odbija się ustrój polityczny, urządzenia ekonomiczne, prawne i społeczne. Innymi słowy - pewien fragment rzeczywistości, w której żyjemy jest w gruncie rzeczy zbudowany na myślowym fundamencie, a od jakości tej myśli będzie w dużej mierze pośrednio zależeć jakość naszego życia. Takie spojrzenie na myśl uzasadnia potrzebę jej dokładnego badania, a inicjatywy takie jak „Myśl polityczna Romana Dmowskiego: wartość czy antywartość?” jawią się w tym pryzmacie jako spotkania niezwykłej wagi. Niezwykłej - bo czynią refleksję na tematy elementarne z perspektywy funkcjonowania społeczeństwa i państwa
Dmowski w myślowym korowodzie
Wpływ „Sześciu ksiąg o Rzeczypospolitej” Jeana Bodina na umacnianie się francuskiej monarchii, czy „O duchu praw” Monteskiusza na kształtowanie czegoś, co dzisiaj nazwalibyśmy demokratycznym państwem prawa - to zaledwie dwa przykłady wyjęte z całego szeregu doktryn, obrazujące ogromny związek myśli z rzeczywistością, a tym samym będące doskonałą ilustracją zarysowanych wcześniej tez. Dlaczego jednak z ciągnącego się przez wieki korowodu myślicieli warto zająć się akurat Dmowskim? Spróbujmy odpowiedzieć i zauważmy, że pomimo że doktryna jego jest bodaj najszerzej komentowaną polską doktryną polityczno-prawną, wciąż niewiele o niej wiemy. To z kolei może wynikać z faktu, iż mimo ponad 100-letniej historii nadal rozpala płomienne spory, których zabarwienie emocjonalne, czy polityczne utrudnia dojście do tego, co tak naprawdę zapisał w swoich pracach Dmowski.
Myśli nowoczesnego Polaka nadal nowoczesne?
Powody, dla których warto zająć się doktryną Ojca Narodowej Demokracji były dla nas naturalnym wyznacznikiem celów, które chcieliśmy postawić przed sobą organizując opisywane wydarzenie. „Myśl polityczna Romana Dmowskiego - wartość czy antywartość?” ma w dużej mierze skupić się na próbie starcia osadu emocji z płaszczyzny dyskursu o myśli Dmowskiego i dojście tym samym do istoty jego doktryny. To jednak nie wszystko - równie ważne jest dla nas zderzenie wniosków, do których dojdziemy z teraźniejszością, rozstrzygnięcie czy prace autora „Myśli nowoczesnego Polaka” mogą być fundamentem budowy polskiego tu i teraz.
Potrzebny Uniwersytet
W osiągnięciu tych celów pomogą nam znawcy poruszanej tematyki: profesor Mieczysław Ryba (KUL) oraz profesor Przemysław Waingertner (UŁ). Każdy z prelegentów przedstawi 40-minutowy wykład, po którym nastąpi 15 minut przeznaczone do mini-dyskusji. W drugiej części konferencji - debacie - zarówno prelegenci jak i zgromadzona publiczność będą mieli okazję do szerszego spojrzenia na podejmowaną problematykę i skonfrontowania swoich poglądów na jej temat. Wierzymy bowiem, że najlepszym narzędziem do osiągnięcia celów, które przed sobą postawiliśmy projektując kształt naszej konferencji jest naukowa debata, a najlepszym miejscem do jej przeprowadzenia Uniwersytet - a więc miejsce powołane do dociekania prawdy.
Łukasz Płoski
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Myśl polityczna Romana Dmowskiego- wartość czy antywartość?
6 czerwca, godzina 14.
Sala Rady Wydziału, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź, Kopcińskiego 8/12.
Więcej informacji:
http://studencidlarp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=452:myl-polityczna-romana-dmowskiego-warto-czy-antywarto&catid=46:slajdy&Itemid=46
https://www.facebook.com/events/127016804167427/
Zapraszamy serdecznie!
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/158624-mysl-polityczna-romana-dmowskiego-wartosc-czy-antywartosc-6-czerwca-debata-w-lodzi
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.