Miesięcznik przyjmowany jest z dużą sympatią. W kolejnych numerach więcej tematyki kresowej. NASZ WYWIAD z prof. Żarynem, redaktorem naczelnym „Sieci Historii”

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź

wPolityce.pl: Miesięcznik „Sieci Historii” pojawił się w sprzedaży tydzień temu. Jak przyjęli go czytelnicy?

Prof. Jan Żaryn: Otrzymałem bardzo wiele pozytywnych reakcji od znajomych i przyjaciół. Miesięcznik jest przyjmowany z dużą sympatią, co oczywiście bardzo nas cieszy. Obok gratulacji pojawia się także sporo życzliwych sugestii, jakie tematy powinny się znaleźć w kolejnych numerach. Przyjmujemy te uwagi z zainteresowaniem. Będziemy się starali wiele z nich uwzględnić przy planowaniu kolejnych numerów miesięcznika. Dobra rzecz zawsze może przecież stać się jeszcze lepsza.

 

Jakiego rodzaju są to sugestie?

Sporo było postulatów uwzględnienia w kolejnych numerach tematyki kresowej. Myślę, że jest to słuszna uwaga. Mam nadzieję, że w kolejnych numerach będzie więcej Kresów. To ogromnie ważne dziedzictwo, niezwykle istotne także do zrozumienia naszej współczesności.

 

Czym „Sieci Historii” różnią się od innych dostępnych obecnie na rynku periodyków poświęconych historii?

Chcielibyśmy, żeby ten miesięcznik różnił się od innych. Oczywiście – nic na siłę. Chciałbym, aby „Sieci Historii” wyróżniało właśnie podejmowanie tematyki kresowej, będę dążyć do tego, aby na naszych łamach sporo miejsca poświęcić Polakom na Wschodzie, a także Polonii ze złożoną historią wychodźstwa politycznego i kulturalnego. Piszący u nas autorzy należą do młodego pokolenia badaczy historii, co z pewnością jest wartością tego miesięcznika. Sporo miejsca poświęcamy dziejom nie tylko najnowszym, ale i tym dość odległym. Mam tu na myśli chociażby nieco zaniedbywany okres naszej historii, jakim była I Rzeczpospolita. Chcielibyśmy przybliżyć go naszym czytelnikom. Ja sam jestem wprawdzie historykiem badającym czasy najnowsze, ale wierzę, że dzięki obecności moich redakcyjnych zastępców możliwe będzie sięgnięcie także do czasów dawniejszych, które w znacznym stopniu ukształtowały naszą współczesną tożsamość.

 

Zdradzi Pan Profesor, co będzie tematem przewodnim kolejnego numeru miesięcznika?

Głównym bohaterem czerwcowych „Sieci Historii” będzie Henryk Sienkiewicz. Okazją do przypomnienia tej postaci jest przypadająca w tym roku 130. rocznica pierwszego wydania „Trylogii”. Chcemy nie tylko przypomnieć postać tego wspaniałego polskiego pisarza, ale także podjąć refleksję nad tematami jego dzieł i nad opisywanymi przez niego sylwetkami wielkich bohaterów historycznych. Pragniemy wreszcie zastanowić się nad aktualnością i uniwersalnością podejmowanych tematów podejmowanych w jego dziełach.

Rozmawiała Agnieszka Żurek

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych