Nie żyje założyciel The Doors. Ray Manzarek miał 74 lata

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
raymanzarek.com
raymanzarek.com

Nie żyje Ray Manzarek, amerykański muzyk polskiego pochodzenia, współzałożyciel i klawiszowiec zespołu The Doors, ikony muzyki rockowo-bluesowo-jazzowej z przełomu lat 60. i 70.

Przejmujące, liryczne, ale też nieposkromione i eksperymentalne brzmieniowo kompozycje Manzarka w połączeniu z poezją i charyzmą Jima Morrisona sprawiły, że The Doors na dekady stali się ikoną, do której odnosiły się kolejne pokolenia muzyków.

Manzarek z The Doors wdarł się do czołówki amerykańskiej muzyki w 1967 roku po debiutanckiej płycie The Doors. Właściwie całą stanowią utwory zajmujące miejsce w panteonie rocka. Wśród nich są mega-hity jak Light My Fire czy Break On Through, ale również najbardziej niepokojąca, rozbudowana, teatralna i kontrowersyjna kompozycja w całej ich dyskografii, epicki „The End”.

Premierowy album The Doors od lat zajmuje miejsca w czołówce zestawień najwybitniejszych dzieł swojego gatunku.

Kolejne płyty – podobnie jak debiut – pokrywały się złotem i platyną w wielu krajach. Za popularnością szedł wysoki poziom artystyczny, „reklamowany” w pewnej mierze przez skandalizujące zachowanie frontmena grupy. Wraz z oddalaniem się Morrisona od rzeczywistości w świat używek i narkotyków (nie bez udziału – w różnym stopniu – kolegów z zespołu), kariera The Doors stawała się coraz bardziej chaotyczna i nieprzewidywalna. Muzykom nie przeszkadzało to jednak nagrywać znakomitych albumów, wypełnionych oryginalną, intrygującą, a w pewnym stopniu również przebojową muzyką.

Każdy z albumów w dyskografii The Doors zasługuje na wspomnienie: Strange Days, Waiting For The Sun, The Soft Parade, Morrison Hotel oraz L.A. Woman, wydany w kwietniu 1971 roku, trzy miesiące przed tajemniczą śmiercią Morrisona, prawdopodobnie powodowaną przedawkowaniem narkotyków.

Bez dotychczasowego lidera i gwiazdy zespół nagrał jeszcze dwie płyty, z Manzarkiem oraz gitarzystą Robbym Kriegerem w rolach wokalistów. Na wszystkich nagraniach The Doors za bębnami siedział John Densmore.

Albumy Full Circle oraz Other Voices nie powtórzyły dotychczasowych sukcesów. Dopiero wydana w 1978 roku płyta An American Prayer, zawierająca niejako nowe nagranie z głosem Jima Morrisona, pozwoliła grupie o sobie przypomnieć.

Po rozpadzie The Doors Ray Manzarek nagrał kilka albumów solowych oraz dwa z zespołem Nite City. Uczestniczył w wielu projektach muzycznych, m.in. nagrywając rockowe aranżacje muzyki klasycznej.

W 2002 roku wspólnie z Kriegerem postanowili wystąpić z trasą koncertową jako The Doors. Występowali na kilku kontynentach pod różnymi nazwami: The Doors of the 21st Century, D21C, Manzarek-Krieger czy Riders On The Storm, w czasie gdy w sądach trwały batalie z Densmorem i bliskimi Morrisona o prawa do nazwy. Miejsce niepowtarzalnego wokalisty zajął Ian Astbury, ceniony wokalista rockowego zespołu The Cult, zafascynowany amerykańską legendą i nierzadko naśladujący ją.

Wówczas zespół odwiedził m.in. Polskę. W lipcu 2004 r. na warszawskim Torwarze można było usłyszeć największe kompozycje The Doors wykonywane przez połowę oryginalnego składu.

Ray Manzarek zmarł 20 maja w szpitalu w Rosenheim w Niemczech. Zmagał się z rakiem przewodów żółciowych. Miał 74 lata.

mp

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl:"Klątwa rock and rolla"
Primi Michele

Sukces jest machiną, która może zniszczyć. – Michele Primi
Poznaj 63 historie o sztuce, życiu i śmierci w świecie rock and rolla. Opowieści o istnieniach przedwcześnie przerwanych u szczytu możliwości twórczych, o niesamowitych spotkaniach z losem i o artystach, którzy odeszli po latach zmagań z demonami.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych