Bp Ryczan do neoprezbiterów: "Zważcie, jak zrodzili się Obirki, Bartosie, Jonasze, telewizyjni kapłani bez kapłańskich oznak? Wypadła im z ręki Ewangelia"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. diecezja.kielce.pl
fot. diecezja.kielce.pl

Idź za Jezusem w miejsca, do których się udawał

– zachęcał dziś nowych kapłanów bp Kazimierz Ryczan. W bazylice katedralnej w Kielcach przewodniczył on uroczystości święceń kapłańskich dziesięciu diakonów tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.

Bp Ryczan podkreślał  w homilii, że nie jakiekolwiek niedostatki stanowią tragedię kapłana, tylko „ręce, które zgubiły Ewangelię”. Wtedy, zdaniem biskupa, „głowa kapłana staje się pusta”, podobnie jego serce, „którym mogą pogardzać młodsi i starsi, a wówczas przestaje się być przewodnikiem po drogach Kościoła”.

Zważcie, jak zrodzili się Obirki, Bartosie, Jonasze, telewizyjni kapłani bez kapłańskich oznak? Wypadła im z ręki Ewangelia

- zauważał.

Bp Ryczan przestrzegał diakonów przed przed traktowaniem Jezusa i Jego nauki jako sprawy prywatnej. Księży, którzy poszli tą drogą, „nie stać jest na pokorę. Nie potrafią milczeć. Walczą w szeregach wrogów Kościoła. Zamieniają kamień w chleb” – stwierdzał hierarcha.

Biskup kielecki wskazywał także na wzory „wspaniałych księży proboszczów, ojców Kościoła, profesorów i wikariuszy”. Apelował o odwagę w miłości do Ojczyzny i głoszenia Jezusowej prawdy.

Niech nikt nie zamknie ci ust, gdy trzeba mówić o miłości Ojczyzny, gdy trzeba ujawnić prawdę w miłości. Gdy głosił będziesz Jezusową prawdę, nie bój się nawet więzienia

– mówił do diakonów.

Diakoni, którzy przyjęli święcenia kapłańskie pochodzą głównie z mniejszych miast, m.in. Pińczowa, Kazimierzy Wielkiej, Koniecpola oraz wiosek. Jeden z przyszłych księży pochodzi z parafii katedralnej w Kielcach, a jeden z diecezji tarnowskiej.

To dobry czas na święcenia - wigilia zesłania Ducha Świętego, trzeba się modlić za święconych i za nowe powołania

– mówi KAI opiekun roku, ks. dr Stefan Radziszewski. Nie chce oceniać nowo wyświęconych księży.

To dziesięć bardzo różnych osób, o odmiennych charakterach. Ufam, że będą dobrymi kapłanami

– mówi.

W 2012 roku wyświęcono 13 neoprezbiterów.

W kieleckim seminarium duchownym studiuje obecnie ponad 70 studentów, w tym 14 na pierwszym roku. Studia trwają 6 lat.

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych