wGospodarce.pl: Ekonomiści apelują o powrót do Polski złota wywiezionego w 1939 r. Trwa akcja "oddajcie złoto"

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Serwis wGospodarce.pl informuje o liście ekonomistów skierowanym do prezesa NBP i Premiera w sprawie polskich rezerw złota. Większość z nich znajduje się w Londynie, gdzie zostały wywiezione z kraju tuż po wybuchu II wojny światowej, aby uchronić je przed okupantem.


Narodowy Bank Polski podaje, że w skład rezerw dewizowych NBP wchodzi ponad 100 ton złota, z których większość przechowywana jest w skarbcu Bank of England (banku centralnym Wielkiej Brytanii), a pozostała część znajduje się w skarbcu NBP w Warszawie. Przewiezienie złota do Anglii wiąże się z historią przybliżoną w polsko-rumuńskim filmie fabularnym pt. „Złoty pociąg”. W filmie na wywożone z Polski złoto polują Niemcy, ale udaje się przetransportować je do Wielkiej Brytanii przez Rumunię i Algierię. Faktycznie od zakończenia wojny do tej pory nie czyniono starań, aby złoto powróciło do Polski. Narodowy Bank Polski podaje, że  w skarbcu Anglii znajduje się ponad 3 mln uncji polskiego złota – ponad 89 ton.

Polska nie jest pierwsza w staraniach o powrót złota „do domu”. Kierownictwo niemieckiego Bundesbanku zdecydowało, że sprowadzi całość swojego złota znajdującego się w Anglii, Wielkiej Brytanii i USA. Z Nowym Jorku ma wrócić około 300 ton, z Paryża - 374 tony. Jednak jak się okazuje, swoje rezerwy złota z USA Niemcy odzyskają dopiero w 2020 roku. W 2012 roku złoto z Europy sprowadziły Wenezuela i Ekwador. Kolejne kraje, które szykują się do sprowadzenia złota do kraju to Argentyna, Brazylia, Chile.

Więcej o akcji „Oddajcie nasze złoto” w artykule „Apel o powrót złota do Polski” w serwisie wGospodarce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.