Staniszkis, Libera, Masłowska, Klynstra, o. Zięba. Startuje nowa telewizja Foksal Eleven

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
foksaleleven.pl
foksaleleven.pl

Wkrótce pojawi się Foksal Eleven – nowa telewizja internetowa będąca inicjatywą Centrum Myśli Jana Pawła II. Tworzona siłą wolontariuszy telewizja skupi wokół siebie środowiska o różnym zabarwieniu, mocno od siebie oddalone - zapowiadają jej twórcy. Punktem wyjścia dla programów Foksal Eleven są wartości, które były dla Jana Pawła II istotne. Telewizję od połowy maja będzie można oglądać w Internecie.

W programach nowej telewizji pojawią sie m.in. Jadwiga Staniszkis, Antoni Libera, Dorota Masłowska, duet Paula i Karol, Redbad Klynstra, o. Maciej Zięba.

Jan Paweł II był człowiekiem dialogu i zawsze do niego zachęcał. Mówił jednak, że aby prowadzić dialog, trzeba wiedzieć, kim się jest i co się myśli. Taka forma rozmowy przyświeca twórcom Foksal Eleven.

Chcemy tworzyć miejsce, które łączy, nie dzieli

– mówi Tomasz Kempski, redaktor Foksal Eleven.

Punktem wyjścia dla nowej telewizji są wartości, które były dla Jana Pawła II istotne: literatura, kwestie społeczne, edukacja czy nauka, metapolityka. Na ich temat dyskutować będą różne środowiska: od „Christianitas” do „Krytyki Politycznej”, od Fundacji Świętego Mikołaja do Fundacji Bęc Zmiana, od „Zeszytów Literackich” do portalu Rebelya.

Foksal Eleven wspierają m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biblioteka Narodowa, Czuły Barbarzyńca, Kinoteka, Pro Club (dystrybutor sprzętu Canona w Polsce) i trzydzieści innych podmiotów z sektora publicznego i NGO.

Działania wokół Foksal Eleven konsolidują środowiska o różnym zabarwieniu, mocno od siebie oddalone.

Foksal Eleven będzie platformą wymiany opinii. Telewizję można porównać do tworzącego się think-thanku, tyle że ludzie, którzy realizują programy, nie robią tego z myślą o żadnej partii ani środowisku politycznym

– przekonuje Kempski.

Celem programów społecznych będzie m.in. zwrócenie uwagi na bariery stawiane osobom wykluczonym lub niepełnosprawnym. W programach kulturalnych omawiane będą nowości wydawnicze, a także filmy, które trafiają na ekrany kin. Z programów skupiających się wokół idei widzom przybliżone zostaną różne koncepcje myślenia o społeczeństwie.

Równolegle do tworzących się programów uruchomione zostają dwa pasma emitowane na żywo rano i wieczorem. W każdym tygodniu w studio, które znajduje się na 1Piętrze, odbędą się trzy debaty z udziałem publiczności. – Widzowie będą mogli oglądać debaty w trakcie ich trwania – zachęca Szymon Pulcyn, szef 1Piętra.

W sobotę 18 maja, gdy wystartuje telewizja Foksal Eleven, dokładnie w 93. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, będziemy świadkami narodzin think-thanku pod patronatem Jana Pawła II.

Zjawisko, jakim jest pokolenie JP2, powołały do życia media. Z kolei medium, jakim jest Foksal Eleven, ma potencjał, aby obudzić to pokolenie z powrotem do życia

– twierdzi Michał Łuczewski, socjolog z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Foksal Eleven w większości tworzą wolontariusze, którym Centrum Myśli Jana Pawła II zapewniło profesjonalne szkolenia z obsługi kamery i montażu. Telewizja swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym ma siedzibę (Warszawa, ul Foksal 11). Telewizję od połowy maja będzie można oglądać na portalu FoksalEleven.pl.

KAI, mtp

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych