Fundacja Niepodległości opowiada o Żołnierzach Wyklętych. W planach m.in. koncert pt. "Panny Wyklęte"

Fot. Materiały promocyjne
Fot. Materiały promocyjne

Jak najszersze upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego jest celem projektu pn. Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości, Ośrodek KARTA i IPN. Wśród przedsięwzięć zapowiedziano m.in. wydanie płyty "Panny Wyklęte", skierowanej do młodzieży.

Świadomość historyczna dotycząca Żołnierzy Wyklętych jest słaba, ludzie wciąż powtarzają, że były bandy w lesie, że ktoś walczył z władzą. A to byli niezłomni żołnierze, bohaterowie, którzy walczyli dla Polski. Ich historia to nie tylko historia Polski, lecz także nasza historia osobista, bo gdyby poszukać, Żołnierzy Wyklętych można znaleźć prawie w każdej rodzinie

- powiedział w Domu Spotkań z Historią w Warszawie Przemysław Omieczyński, prezes Fundacji Niepodległości.

Fundacja realizuje projekt Rok Żołnierzy Wyklętych wraz z Fundacją Ośrodka KARTA i Instytutem Pamięci Narodowej. Jego celem jest jak najszersze zaprezentowanie i upamiętnienie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Projekt rozpoczął się 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zakończy się 21 października. Jest to data śmieci ostatniego z tych żołnierzy, Józefa Franczaka "Lalka", który w 1963 roku zginął w walce z funkcjonariuszami SB i ZOMO.

Jednym z działań w Roku Żołnierzy Wyklętych jest rozpowszechnianie ich biogramów.

Jak powiedział Przemysław Omieczyński w każdym z województw prezentowani będą lokalni bohaterowie. Ich życiorysy trafią do szkół, domów kultury, bibliotek. Fundacja Niepodległości przygotowuje także pakiety edukacyjne dla szkół, zawierające m.in. płytę DVD z relacjami Żołnierzy Wyklętych.

Promowana będzie, wydana przez Fundację Niepodległości i Ośrodek KARTA, książka "Wyklęci. Podziemie zbrojne 1944-1963" zawierająca wspomnienia żołnierzy powojennego niepodległościowego podziemia zbrojnego oraz dokumenty: rozkazy, odezwy, raporty depesze, odezwy.

W sobotę 11 maja w warszawskim Teatrze Syrena odbędzie się koncert promocyjny – prapremierowe wykonanie piosenek z płyty "Panny Wyklęte", będącej jednym z przedsięwzięć Roku Żołnierzy Wyklętych i skierowanej do młodego pokolenia.

Jest to projekt muzyczny Darka "Maleo" Malejonka i Maleo Reggae Rockers, w którym biorą udział znane polskie wokalistki, m.in. Ania Rusowicz, Kasia Kowalska, Marika, Mela Koteluk, Halina Mlynkova, Natalia i Paulina Przybysz. Patronką płyty "Panny Wyklęte" jest Danuta Siedzikówna "Inka", siedemnastoletnia sanitariuszka oddziału 5 Wileńskiej Brygady AK, skazana na śmierć i stracona w 1946 roku.

Polska nie zginęła, bo byli oni. Mieli wiarę i determinację, czego dziś jest za mało. Opowiadamy o Żołnierzach Wyklętych językiem muzycznym naszych czasów. Byłoby sztuczne, gdybym miał robić muzykę retro. Historie opowiadane w piosenkach pisane są kodem serca i słucha się ich sercem. Nie chcemy wzywać do rewanżu i zemsty, lecz do poznania prawdy, bo bez niej nie ma także przebaczenia. Mówi się, że lepiej patrzeć w przyszłość, ale Bob Marley powiedział, że naród bez przeszłości nie  będzie miał przyszłości. A muzyka reggae jak najbardziej pasuje do opowiadania o Żołnierzach Wyklętych, bo jest to muzyka wolności i buntu

- powiedział Darek Malejonek.

Na płycie będzie reprezentowanych wiele stylów muzycznych, oprócz reggae, także rock, jazz, folk, hip-hop. Płyta "Panny Wyklęte" ma ukazać się w czerwcu i również w tym miesiącu odbędą się związane z nią dwa koncerty w Warszawie. Planowana jest ogólnopolska trasa koncertowa.

Portal historyczny dzieje.pl jest patronem medialnym Roku Żołnierzy Wyklętych.

svl, PAP

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.