NASZ WYWIAD. Jedna z głodujących w sprawie szkoły w Dąbkach. "Jesteśmy strasznie szczęśliwe. Nasz protest może być przykładem dla innych"

Fot. iwiecino.blogspot.com/naszemiasto.pl
Fot. iwiecino.blogspot.com/naszemiasto.pl

wPolityce.pl: Decyzją wojewody uchwała radnych w sprawie zamknięcia szkoły w Dąbkach została uchylona. Wygląda na to, że dopięli państwo swego. Spodziewały się panie takiej decyzji wojewody?

CZYTAJ WIĘCEJ: Presja ma sens! Protestujące matki dopięły swego. Szkoła w Dąbkach nie zostanie zlikwidowana!

Joanna Noworolnik, jedna z głodujących w tej sprawie: Jesteśmy strasznie szczęśliwe, że cała sprawa tak się skończyła. Nie wiedzieliśmy o decyzji wojewody do samego końca. Czekałyśmy na jutro, bo od samego początku mówiło się o podjęciu decyzji 10 maja i ten piątek trzymał nas przy życiu, że tak powiem. Ale dziś zadzwoniła do nas pani z biura wojewody i poinformowała, że uchwała radnych została uchylona.

 

Czy decyzja wojewody kończy całą sprawę? Wójt nie będzie próbował walczyć o zmianę decyzji?

Pan wójt zdążył się już wypowiedzieć na falach jednej ze stacji radiowych, że ma zaskarżyć tę decyzję i odwołać się od niej – ma na to 30 dni. Myślimy jednak, że sprawa jest już zakończona, jesteśmy pewne, że wójt nie ma racji i argumentów po swojej stronie, a formalności tak względem rodziców, jak i związków zawodowych nie zostały wypełnione. Jesteśmy przekonane, że dziś wygraliśmy całą sprawę, a szkoła w Dąbkach pozostanie publiczna. Będziemy próbowali udowodnić panu wójtowi, że po zakończeniu protestu nie umyjemy rąk i nie zostawimy szkoły samej sobie. Chcemy rozmawiać o oszczędnościach w oświacie, także ze strony nauczycieli, a także o tym, o tym jak możemy uzyskać kolejne fundusze na działalność szkoły. Dopiero teraz możemy spokojnie usiąść i negocjować.

 

Jak pani uważa, gdyby nie Wasz protest, to decyzja wojewody byłaby inna?

Nie wiedziałybyśmy, jaki byłby odzew, gdyby nie ten protest. Jestem jednak pewna, że gdyby argumenty i prawo stało po stronie pana wójta, to nasz protest nie wymógłby na wojewodzie korzystnej dla nas decyzji. Wojewoda powiedział nam zresztą na spotkaniu, że szanuje nasz protest i zdrowie, ale w ten sposób nie wywierałyśmy na niego wpływu. Aczkolwiek bardzo jesteśmy szczęśliwe, że wspierający nas media i politycy zaangażowali się w tę sprawę bardzo mocno. Jesteśmy zaproszone na zebranie komisji samorządu terytorialnego, wybieramy się do Warszawy kilkuosobową grupą i cieszymy się, że nabrało to szerszego wymiaru. W ten sposób możemy uratować wiele innych szkół, które są w podobnej sytuacji. Nie walczymy tylko o naszą szkołę, ale także o oświatę w całej Polsce, bo to co się dzieje jest skandaliczne.

 

Czy państwa protest może być przykładem dla innych szkół i miejscowości?

Oczywiście, że tak. Każdy musi jednak analizować swoją sprawę indywidualnie i decydować, czy chce zaryzykować. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są różne szkoły. Nasza placówka jest naprawdę duża – mamy 236 dzieci, takich szkół się nie zamyka. Nie każda szkoła może i powinna teraz robić głodówki na zasadzie „skoro im się udało, to nam też”.

 

Dziękuję za rozmowę.

not. svl

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszego Sklepiku.pl gdzie do nabycia są m.in:" 365 Dni Twórczej Zabawy Dla Dzieci Dwuletnich i Starszych"
autorstwa:Judith Gray, Sheila Ellison

Współautorki przeznaczonych dla rodziców i cieszących się szerokim uznaniem poradników z serii "365" tym razem zebrały pomysły na wesołe, a jednocześnie twórcze gry i zabawy z małymi dziećmi. Ambicją autorek jest przy tym nie tylko zgromadzenie możliwie bogatego zbioru zabaw, lecz także dobranie ich pod kątem pożytków dla późniejszego życia psychicznego dziecka i dla zacieśniania więzi rodzinnej. Proponowane scenariusze podzielono na 13 kategorii: twórczość artystyczną, budownictwo, sprawności praktyczne, taniec, edukację, środowisko, jedzenie i gotowanie, gry, uprawę roślin, udawanie, muzykę, przyrodę. Wszystkie zabawy zostały przez autorki przetestowane z ich własnymi dziećmi, których każda ma po czworo.

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych