Maj na Foksal: Pokazy filmów i spotkanie z Wiesławem Romanowskim

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Stowarzyszenie Filmowców Polskich zapraszają na pokaz dwóch wybitnych filmów młodego polskiego kina 9 maja, godz. 20.00 Dom Dziennikarza, ul. Foksal 3/5

 

„Lęk wysokości” – dramat psychologiczny, reż. Bartosz Konopka (2011 r.)

„Zero” – dramat obyczajowy, reż. Paweł Borowski (2009 r.)

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

WSTĘP WOLNY

 

„Lęk wysokości” – dramat psychologiczny, reż. Bartosz Konopka (2011 r.)

Fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera "Królika po berlińsku" Bartosza Konopki to poruszająca historia telewizyjnego spikera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu w Gdyni), którego świetlaną karierę i poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w "Rysie"). Czy skoncentrowany dotąd na osobistym sukcesie dziennikarz będzie w stanie zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za człowieka, z którym znowu połączył go kapryśny los?

W rolach głównych Krzysztof Stroiński i Marcin Dorociński.

 

*„Zero” – dramat obyczajowy, reż. Paweł Borowski (2009 r.)

W wielkiej, bliżej nieokreślonej metropolii wstaje dzień. Na wysokim piętrze biurowca, w dużym gabinecie szefa międzynarodowej korporacji dzwoni telefon. Biznesmen chwilę wpatruje się w ekran komórki, aż w końcu odbiera. Dzwoni niechlujny tłuścioch jadący rozklekotanym vanem z dziwacznym towarzyszem. Pyta o decyzję. Chodzi o śledzenie pewnej osoby. Po chwili wahania biznesmen potwierdza zlecenie. Nie przeczuwa, że jednym "tak" uruchamia lawinę wydarzeń, która wpłynie na losy części mieszkańców miasta.

 

 

10  maja, o godz. 18.00 odbędą sie

 

  • prezentacja książki Wiesława Romanowskiego "Bandera terrorysta z Galicji", Warszawa 2012 z udziałem prof. Antoniego Kamińskiego, socjologa i prof. Grzegorza Motyki, historyka
  • prezentacja filmu dokumentalnego "Feliks znaczy szczęśliwy" TVP i Studio "Reporter" 2009
  • prezentacja filmu Ewy Urbańskiej „Nasze radio Lwów”

 

 

WSTĘP WOLNY

Wiesław Romanowski – dziennikarz,  publicysta, autor książek: "Ukraina Przystanek Wolność" Kraków 2007, "Bandera terrorysta z Galicji" Warszawa 2012 i filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych, m.in. "Moskwa jak las" - wspólnie z Andrzejem Drawiczem, "Znak pokoju", "Sprawa Gongadze", "Feliks znaczy szczęśliwy" - biografia Feliksa Dzierżyńskiego. W latach 1998-2005 korespondent TVP w Kijowie.

 

Antoni Z. Kamiński - prof. zwyczajny nauk społecznych, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych w ISP PAN oraz wykładowca Collegium Civitas. Ostatnie publikacje książkowe; (współautor) "Korupcja rządów: państwa pokomunistyczne wobec globalizacji" (2004); (współautor i redaktor naukowy), "Polityka bez strategii: Bezpieczeństwo Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie globalnej" (2008). Wykładał w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Chinach, Japonii, Ukrainie, Białorusi.

 

Grzegorz Motyka - dr hab., prof. ISP PAN, historyk specjalizujący się w tematyce polsko-ukraińskiej. Absolwent KUL, wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN, od 2011 r. członek Rady IPN. Autor m.in. książek: „Tak było w Bieszczadach”; „Ukraińska partyzantka 1942–1960”; „W kręgu »Łun w Bieszczadach«. Szkice z najnowszej historii polskich Bieszczad”; „ Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła”; „Antypolska Akcja OUN-UPA 1943–1944. Fakty i interpretacje” (razem z Dariuszem Libionką); „Pany i rezuny. Współpraca AK-WiN i UPA 1945–1947” (razem z Rafałem Wnukiem).

 

Autor

Nowy portal informacyjny telewizji wPolsce24.tv Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych