Do Komisji Europejskiej wpłynęła interpelacja posła PiS do PE Konrada Szymańskiego dotycząca memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.
Ta polityczno-gospodarcza sprawa najprawdopodobniej ma wątek europejski. Komisja Europejska może źródłem informacji istotnych dla wyjaśnienia tej sprawy
- mówi Konrad Szymański z PiS.
Jednak najważniejsze jest dziś zainteresowanie KE wyraźnym oczekiwaniem Rosji i Gazpromu, by planowana inwestycja była wyłączona z zasad konkurencji, jakie obowiązują na europejskim rynku gazu. Taki jest sens przywołania w polsko-rosyjskiej umowy z 1993 roku oraz sztuczne nazwanie inwestycji "Jamałem 2". Chodzi o stary i nigdy nieporzucony argument rosyjski, że inwestycje realizowane przed wejściem Polski do UE powinny korzystać z wyłączeń. Niestety poprawki proponowane ostatnio przez posłów PO w obszarze prawa energetycznego oraz zapisy polsko-rosyjskiej umowy z 2010 roku sprzyjają rosyjskim oczekiwaniom.
Interpelacja jest zgłoszona w trybie pilnym. KE ma 3 tygodnie na odpowiedź. Poniżej przedstawiamy pełną treść interpelacji:
5 kwietnia br. szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.
Dokument przewiduje realizację projektu nazwanego Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.
Rosjanie powołują się na umowę z 1993 r., określałającej zasady realizacji Gazociągu Jamalskiego, który transportuje gaz z terytorium Rosji przez Polskę do Niemiec. Plany zakładają, że Jamał-Europa II będzie miał zasadniczo inny kształt - ma być gazociągiem biegnącym z Białorusi przez Polskę na Słowację.
Czy projekt ten był przedstawiany w ostatnim czasie Komisarzowi ds. Energii?
Czy w opinii Komisji Europejskiej realizuje on postulaty dywersyfikacji dostaw gazu do krajów członkowskich?
Czy KE wymieniała opinie w tej sprawie ze stroną polską?
Czy KE dopuszcza zwolnienie tej infrastruktury z wymogów niezależnego operatorstwa, zgodnie z zasadami III pakietu energetycznego?
Czy przywołanie umowy z 1993 roku dotyczącej realizacji gazociągu jamalskiego ma znaczenie prawne dla obowiązywania III pakietu energetycznego wobec tej inwestycji, w przypadku gdyby była ona zrealizowana?
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/155627-czy-istnieje-europejski-watek-sprawy-jamal-2-interpelacja-ws-memorandum-gazowego