Za: blogpress.pl

Premiera filmu Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego „Prezydent”, wyprodukowanego przez Gazetę Polską  miała miejsce 8 kwietnia w żoliborskim kinie „Wisła”. Zainaugurowała ona obchody trzeciej rocznicy tragedii smoleńskiej.

Film „Prezydent” jest pierwszym filmem o Lechu Kaczyńskim, mimo upływu trzech lat od tragedii smoleńskiej, żadna telewizja czy publiczna, czy komercyjna nie zainteresowała się tym tematem. Nasza relacja ukazuje się w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu.

Film w sposób niezwykle godny przedstawia drogę życiową i polityczną Lecha Kaczyńskiego. Zawiera wiele materiałów archiwalnych, zarówno filmów jak i fotografii z czasów WZZ, Solidarności, działalności podziemnej.

W filmie Barbara Fedyszak-Radziejowska mówi:

Był skromnym i wielkim człowiekiem, który mówił językiem zrozumiałem dla nas wszystkich, ale to nie znaczy że jego cele i wartości którym służył były zwykłe.

 

Ostatnie słowa filmu to słowa Lecha Kaczyńskiego:

Polska jest dla tych którym się udało i jest ich coraz więcej i ja im życzę, żeby im się udawało 100 razy bardziej. Ale Polska jest również dla tych, którym udało się mniej, bo w każdym społeczeństwie tak jest, że nie wszystkim udaje się tak samo. I Polska, żeby zwyciężać, żeby zbliżać się do najbogatszych krajów Europy, musi być Polską solidarną!


Przed projekcją filmu Tomasz Sakiewicz powitał rodziny ofiar smoleńskich z premierem Jarosławem Kaczyńskim i prezydentową Karoliną Kaczorowską.

Joanna Lichocka:

To jest wstęp do przywracania Polakom wiedzy o Lechu Kaczyńskim. To jest wstęp do tego, żeby wdeptać w ziemię przemysł pogardy. [...]

Reżyserka przedstawiła ekipę, która pracowała przy powstawaniu filmu (nie wszyscy mogli być obecni na premierze), a byli to: Rafał Dudkiewicz, Piotr Niemyjski, Michał Lorenc, Paweł Nowak, Paweł Pierzchanowski, Marcin Władyniak, Łukasz Rydzewski, Anita Czerwińska, Marta Tarnawska. Również bohaterów filmu, którzy „zdecydowali się poświęcić czas i opowiedzieć o Lechu Kaczyńskim”: Zofia Kruszyńska-Gust, Bernadeta Karczewska, Włodzimierz Resiak, Jarosław Sellin, Jarosław Kaczyński, Maciej Łopiński, i nieobecni Barbara Fedyszak-Radziejowska i Zbigniew Bugaj.

Tomasz Sakiewicz:

Zaczęliśmy pisać polską historię, tak jak ona wygląda, może nie my pierwsi, ale ten film bardzo dobitnie tę historię będzie pisał. Ona wygląda naprawdę dobrze, kiedy ją się opowiada szczerze.


Twórcom filmu podziękował brat tragicznie zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński.

Po premierze Jarosław Kaczyński powiedział m.in.:

Bardzo dobry początek, pokazanie tego, jak to było naprawdę z moim bratem, jeżeli chodzi o jego przeszłość i jeżeli chodzi o prezydenturę, o wypełnianie innych funkcji publicznych. [...] Wszędzie gdzie był, był oceniany jako bardzo sprawny, bardzo dobry. Przypomnę takie wydarzenie, które jest zupełnie zapomniane. Unia Demokratyczna proponowała go w okresie rządów SLD 93-97 na szefa rządu pozaparlamentarnego.


P1390828m

P1390815m

P1390861m

P1390821m

P1390818m

P1390836m

P1390783m

P1390775m
P1390780m

P1390796m

P1390847m

P1390866m

Więcej zdjęć:
http://www.flickr.com/photos/92894042@N05/sets/72157633248855928/

Relacja: Bernard