Przeciw wprowadzeniu instytucji związków partnerskich protestują różne środowiska. Najwięcej osób podpisało się jak dotąd pod protestem organizowanym przez Stowarzyszenie im. Ks. Skargi z Krakowa, które zebrało ich prawie 80 tysięcy (http://www.protestuj.pl/).

Pod podobnym apelem gdańskich organizacji prorodzinnych podpisało się 230 różnych organizacji pozarządowych i ponad 10 tys. osób (http://www.hli.org.pl/drupal/pl/apel).

Warto zwrócić uwagę na protest, jaki przygotowywany jest w sprawie związków partnerskich przez Kaszubów. W apelu do Premiera, pod którym zbierane są podpisy, treść jest bardzo dobitna. Autorzy piszą:

Dla nas, Kaszubów, wartości chrześcijańskie, w tym poszanowanie małżeństwa i rodziny, od zarania dziejów państwowości polskiej jak i naszej „kaszëbsczi tatczëznë” stanowiły esencję naszego życia i rozwoju.

Niska jakość polityki rodzinnej w naszym kraju przyczyniła się w istotny sposób do dramatu demograficznego. Przekroczeniem granicy jest zamiar wprowadzenia tzw. związków partnerskich, w tym dla osób tej samej płci. Oznacza to walkę z małżeństwem przez pozbawienie go szczególnej roli, jaką pełni. Jest to atak na ład społeczny i wartości, jakie wyznajemy.

Od naszych przedstawicieli w Sejmie i Rządzie oczekujemy uszanowania wartości, które są dla nas ŚWIĘTE.

Apel ten jest działaniem obywatelskim, spowodowanym  zdaniem  jego autorów wyjątkowym atakiem przeciwko małżeństwu i rodzinie, poprzez zamiar legalizacji tzw. związków partnerskich. Uważają oni, że obecna sytuacja wymaga jednoznacznego, publicznego opowiedzenia się w obronie małżeństwa i rodziny jako podstawowych wartości.

Nie powinno dziwić to, że społeczność, która przetrwanie i rozwój w ogromnej mierze zawdzięcza tradycyjnej rodzinie, walczy o to by nie tworzyć form do niej konkurencyjnych, marginalizujących jej znaczenie. Apel ten można wydrukować i wysłać do Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego Rumia, ul. Mickiewicza 19 A, 84-230 Rumia ze strony: http://www.naszdziennik.pl/uploads/list-otwarty-kaszubow.pdf